İnanç Kurulunun ilk toplantı sonuç bildirgesi

Post date:

Author:

Category:

Alevi Bektaşi Federasyonu öncülüğünde kurulan  İnanç Kurulu ilk yönetim toplantısını geçtiğimiz günlerde İzmir AKD Buca Şubesinde gerçekleştirdi. Toplantının sonuç bildirgesi kamuoyuyla paylaşıldı. 

Alevi Bektaşi Federasyonu ve Hacıbektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Şubeleri ile bu kurumların müsaip kurumları ve cemevlerinde hizmet yürüten pirler, dedeler, analar, baba erenler, dervişler, zakirler, aşıklar, sadıklar, muhiplerin katılımı ile 9 bölgede toplantılar gerçekleştirmişti. Bu toplantıların ardından ise İstanbul’da 2 gün boyunca Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde oturumlar yapıldı. Tartışmalar, eleştiriler ve fikirlerin sunulduğu oturumun ardından ise sonuç bildirgesi açıklanmıştı.

Bu toplantının ardından ise geçtiğimiz günlerde İzmir’de Alevi Kültür Derneği Buca Cemevi’nde Alevi Bektaşi İnanç Kurulu ilk yönetim kurulu toplantısını gerçekleştirmişti.

İnanç kurulunun ilk toplantısının sonuç bildirgesi şöyle;
Yönetimde bulunanların bulundukları bölgelere göre görev dağılımı yapıldığı toplantıda, Yönetim kurulunda görev alan Garip BOZKURT’un ayrılmasından dolayı, Adıyaman bölgesini temsil edecek Kemal GÜZEL yönetime alınmıştır.  Hakka yürüme erkanlarının hazırlanması için komisyon kuruldu.

Kurulan komisyonda yer alan isimler şunlar;  Eren YILDIRIM, Hüseyin Gazi METİN, Hasan KILAVUZ, Nurettin İNCEGEDİKOĞLU ve Cemal ŞAHİN

Son şeklinin ise 2-3 Mayıs toplantısında verilecek. 

Alevi Bektaşi İnanç Kurulu 2-3 Mayısta yapacakları toplantıda hazırlanan iç yönetmelik üzerinde tartışılıp son halinin verileceğine açıklamasında yer verdi.

İnanç Kurulu’nda ayrıca 25-26 Mayısta Kıbrıs’ta bulunan Alevilerin birliğinin sağlanması adına Kıbrıs’ta cem yapılmasına karar verildi. 

Ayrıca “4-5 Martta yapılan kurultayda birbirimize verdiğimiz ikrara sadık kalınarak, bölge temsilcileri kendi bölgelerinde bulunan Pir-Dede-Ana-Baba Erenler ve zakirleri tespit edip, kayıt altına alarak örgütlenmenin sağlanması adına çalışmaların yapılması.

Bölge temsilcileri bölgelerinde yapacağı toplantılarda tespit ettikleri müşkülatları ve sorunları rapor halinde yapılacak ABK toplantılarına sunulması.

 Balkanlar’da bulunan Bektaşiler’le irtibatın sağlanması adına ziyaretlerin gerçekleşmesi çalışmasının yapılması.

 3 Temmuz’da Çorum’da bölgeyi kapsayacak bir cem’in yapılması.

Banaz’da yapılacak Pir Sultan Abdal etkinliği ve Antalya Elmalı’da yapılacak Abdal Musa etkinliğine katılınması.

Hacı Bektaş etkinliği tarihinin bir an önce Alevi kurumları ile birlikte belirlenip, büyük bir organizasyonun yapılması ve ABK’nin tüm kadrosuyla birlikte 02.05.2017 tarihinde iki günlük toplantısını AKD Mersin Şubesi’nin ev sahipliğinde yapması” kararlarına varıldı.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR