İnfaz yasasının mağdur aileleri: “Bizi bir daha öldürdünüz”

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

“Üniversiteye başladı, daha ilk adımında hayatını elinden aldılar. Nasıl benim kızımın hayallerini elinden alan birisini içeriden çıkarabiliyorsunuz? Ben affetmeden siz nasıl affedebilirsiniz?”

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi İnşaat Mühendisliği 1. sınıf öğrencisi İrem Su Akkaya, Aralık 2019’da hayatını kaybettiğinde henüz 19 yaşındaydı. Anne Leyla Akkaya, bu sözlerle kızının katilinin yeni infaz yasası nedeniyle serbest kalacak olmasına isyan ediyor.

İrem Su Akkaya, geçen sene sabaha kadar arkadaşıyla kütüphanede ders çalıştıktan sonra kahvaltı yapmak için şehir merkezine gitmek üzere yola çıktığında, 1,92 promil alkollü uzman çavuş Emre Esmer’in aracına çarpması sonucu hayatını kaybetti. Kırmızı ışıkta geçen Esmer, sekizde sekiz suçlu bulundu. 9 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı ancak cezası iyi hal indirimiyle 7 yıl 6 aya düşürüldü. İrem Su Akkaya’nın katili de, COVID-19 salgını nedeniyle Meclis’te görüşülen infaz yasasının Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından tahliye olacak. 

Video izle 03:28 Mağdur aileler isyan ediyor

“Benim kızımın hakkını korumak zorundasınız

Baba Halil Akkaya, “Türkiye’de adalet sistemi yok. Bir insanın hayatının bedeli 9 yıl 9 ay olmamalı ki bu cezayı bir de düşürdüler. İnfaz yasasını kabul etmiyoruz. Kızımı kendi ellerimle toprağa verdim. O gün bir kez öldüm, şimdi katilleri salıvererek bizi bir daha öldürdünüz” derken öfkeli… Baba Akkaya, kararda imzası olanları affetmeyeceklerini yineliyor. Anne Leyla Akkaya ise konuşurken zorlansa da kızının hayatına neden olan failin cezasını çekmesi gerektiğini dile getirirken gayet net:

“Kaybettik kızımızı, nüfus cüzdanımızı elimizden aldınız. Dediniz ki, ‘Artık bizde hakları’… Madem öyleyse benim kızımın hakkını korumak zorundasınız. Cezasını vermek zorundasınız karşı tarafın.”

Alaattin Çakıcı’nın da tahliyesi kamuoyunda tepki çekti. (Foto: Arşiv)

Alaattin Çakıcı’nın da tahliyesi kamuoyunda tepki çekti. (Foto: Arşiv)

“Tahliye edilenlerin hangi suçlardan hükümlü olduğu açıklanmalı

Salgın nedeniyle yasalaşan infaz paketi kapsamında tahliye edilenler arasında organize suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı da var. Çakıcı’nın Ankara Sincan Cezaevi’nden Çarsamba gece yarısı serbest bırakılması da kamuoyunda tepki çeken tahliyelerden biri oldu. Avukat Eren Can, teklifin toplumsal uzlaşı olmadan ve infazda eşitliği içermeden yasalaştığını dile getirerek“Bu yasal düzenleme ile 90 bin kişinin tahliye olacağı sıklıkla söyleniyor, bu kişilerin hangi suçlardan hükümlü olduğu ise bilinmiyor. Adalet Bakanlığı’nın kamuoyuna tahliye edilenlerin hangi suçlardan hükümlü olduğunu açıklaması gerekiyor” diyor. 

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR