İnsanlık değil imaj derdindeler!

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Açlık grevindeki tutuklu eylemciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için Adalet ve Dışişleri bakanlıklarının, ‘ülkenin imajı için’ eğitimcilerin başvurusunun, OHAL Komisyonu’nda öne alınmasını istediği öğrenildi

Eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın açlık grevleri, 221’inci gününde devam ediyor. Gülmen ve Özakça’nın sağlık ve yaşam koşullarının iyileştirilmesi için hiçbir adım atmayan hükümet, her iki eğitimcinin OHAL Komisyonu’na başvurusu için “devreye” girdiği öğrenildi. Adalet ve Dışişleri bakanlıklarının, Gülmen ve Özakça’nın, OHAL Kanun Hükmünde Kararnameleri (KHK) üzerinden yaptıkları ihlal başvurularının incelenmesinin öne alınması için Başbakanlığa bağlı olarak kurulan OHAL Komisyonu’na, görüş bildirdikleri ortaya çıktı.

‘Ülke imajı açısından önemli’

Adalet Bakanlığı, komisyona Türk Tabipleri Birliği ve Ankara Tabip Odası’na bağlı hekimlerin ‘hayati tehlike’ye dikkati çeken, gözlem raporlarını iletti. Bakanlık, ‘insani, adli ve vicdani’ açıdan hızlı karar verilmesini istedi. Dışişleri Bakanlığı ise, görüşünde ‘komisyonun ilk kararlarının ikili hakkında olmasının, ülke imajı açısından önemli olacağını’ kaydetti. Bakanlık, görüşünü doğrudan OHAL Komisyonu Başkanı Selahattin Menteş’e iletti.

Kadıköy’de destek eylemi

Nuriye ve Semih İçin Dayanışma Platformu, Gülmen ve Özakça’ya destek olmak amacıyla, Kadıköy Süreyya Operası önünde bir araya geldi. “Açlık grevi 219. gününde. İşimizi geri istiyoruz” pankartının açıldığı eylemde, sık sık “Nuriye Semih yalnız değildir”, “Zorla müdahale işkencedir” sloganları atıldı. Eyleme, Ankara Yüksel Caddesi’nde 341 gündür devam eden eylemin simge isimleri Acun Karadağ ve Veli Saçılık’ın yanı sıra, çok sayıda kişi katıldı. Acun Karadağ, tüm saldırılara rağmen direnmeye devam ettiklerini söyleyerek, “Direniş gücünü haklılığımızdan alıyoruz. Asla yılmadık, çünkü sırtımızda iki canın yükü vardı. O sırtı kimse yere getiremez” dedi.

Şiddetli direniyoruz

Ardından konuşan Veli Saçılık da Yüksel Caddesi’nden selam getirdiğini söyleyerek, “Israrla çok şiddetli saldırıyorlar, biz de çok şiddetli direniyoruz. Çünkü burada işimiz, ekmeğimiz ve özgürlüğümüz söz konusudur” dedi. Daha sonra konuşan Songül Yücel ise, 20 Ekim’de Sincan Cezaevi Mahkemesi’nde görülecek Gülmen ve Özakça’nın duruşmasına herkesi katılmaya çağırdı.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR