Irak ve İran Kerkük’ü işgal harekatı başlatı; Kürdistani güçlerin tümü halkla birlikte savunma hattında…

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Federe Kürdistan’daki ‘bağımsızlık referandumunun’ ardından, anti-Kürt bölge devletlerinin tehditleri savaşa dönüştü. Önce Türkiye Efrin’i kuşatma harekatı başlattı. Ardından bugün de Irak ve İran Kerkük’ü işgal harekatı başlattı. Kerkük’te İran destekli savaş örgütü Heşdi Şabi peşmerge güçlerine saldırdı. Saldırıya yanıt veren ve savunma hattı oluşturan tüm Kürdistani güçlerin mevzilerine halk akın ediyor

İran destekli savaş örgütü Heşdi Şabi, Kerkük’ün Tazexurmatu nahiyesinde peşmerge güçlerine saldırdı. Gece saat 02.30 sularında başlayan saldırıya peşmerge güçleri anında karşılık verdi.

Peşmerge’nin özel güçleri Kerkük’e ulaştı…

101’inci Peşmerge Taburu da tank ve toplarla Heşdi Şebi mevzilerini bombalamaya başladı. Peşmerge güçlerinin özel birimleri olan anti-terör güçleri de Kerkük’e ulaştı.

Heşdi Şabi parti binalarına saldırdı…

Selahaddin Eyaleti’ne bağlı Duzxurmatu ilçesinden de silah sesleri geliyor. Heşdi Şabi güçleri burada YNK, KDP ve Kürdistan Komünist partilerinin bürolarına ateş ediyor. Peşmerge güçleri de saldırıya karşılık vermesi sonucu çatışmalar yaşanıyor.

Peşmerge karşılık veriyor…

Peşmerge komutanlarından Albay Salar Teymur, Kerkük kent merkezinin güneyindeki Tazehurmatu kasabası yakınlarında, Irak ordusu ve Heşdi Şabi’nin mevzilerine ateş açtığını açıkladı. Teymur, Iraklı güçlerin ağır silahlarla kendilerine ateş açması sonucu Peşmerge’nin de karşılık verdiğini ve çatışmanın devam ettiğini söyledi. Mesut Barzani’nin Başdanışmanı Hemin Hawrami ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ön cephedeki Peşmerge komutanlarından aldığı bilgilere göre Heşdi Şabi’ya ait 4 hummerin yakıldığını söyledi. Hawrami, Irak ordusunun güneyden ilerleyişinin de Peşmerge tarafından durdurulduğunu kaydetti.

HPG savunma hattı oluşturdu

Heşdi Şebi’nin Kerkük’e yönelik başlattığı saldırı sonrası HPG ve YJA Star’lılar ile Kerkük’teki gönüllülerle kent merkezinde halkı korumak için savunma hattı oluşturdu. Kerkük’te binlerce kişi de, Heşdi Şabi’nin saldırısına karşı savunma hattını oluşturan HPG güçlerinin mevzilerine akın etmeye başladı.

Irak’tan işgal için PKK bahanesi…

Çatışma başlamadan önce taraflardan Kerkük’e dair açıklamalar peş peşe geldi. Irak Milli Güvenlik Konseyi (MGK), Kerkük’te resmi güvenlik mekanizması dışında silahlı grupların bulunmaması uyarısı yaparak, PKK’nin Kerkük’teki varlığının, savaş ilanı olduğunu duyurdu. Açıklamada, “Kerkük’te resmi güvenlik mekanizmasının dışında silahlı grupların bulunması konusunda uyarıyoruz. Kerkük’te hüküm süren partilerin (YNK ve KDP) PKK’yı şehre getirmesine sessiz kalınamaz. Bu diğer Iraklılara (Kürtler dışındaki halklara) ve nizami güvenlik güçlerine savaş ilanıdır” ifadelerine yer verildi. Açıklamada “IKBY silahlı güçleri tehdit oluşturuyor. Kürt bölgeleri dışındaki vatandaşları göç ettiriyor ve sığınmacıların evlerine geri dönmesini engelliyor. Bu da ülkenin demografisini değiştirme çabasıdır ve Irak’ı kanlı çatışmalara götürür” ifadeleri yer aldı. Açıklamada ayrıca, MGK’nin, tartışmalı bölgelerin, federal güçler ve bunun emri altındaki yerel hükümet güçleri tarafından yönetileceğini vurguladığı aktarıldı.

Federe Kürdistan’dan PKK yanıtı

Irak Hükümeti’nin bu açıklamasına Federe Kürdistan Bölgesi yönetiminin yanıtı gecikmedi. Barzani’nin danışmanı tarafından yapılan açıklamada, “Kerkük’te PKK iddiaları asılsızdır” denildi.

Topyekün işgal harekatı…

Kürdistan Bölgesi Güvenlik Ajansı, Iraklı güvenlik güçlerinin Kerkük kent merkezindeki askeri üs ve petrol kuyularını Peşmerge’den almak için harekete geçtiğini açıkladı. Güvenlik Ajansı’nın Twitter hesabından yapılan açıklamada, Iraklı güçler ve Heşdi Şabi’nin Kerkük’ün güneyindeki Tazehurmatu’dan topyekun harekete geçtiği ifade edildi. Açıklamada, söz konusu güçlerin amacının, Kerkük kentine girip Peşmerge’nin kontrolündeki “K1 Askeri Üs” ve petrol kuyularını almak olduğu kaydedildi.

İbadi Saddamlaştı…

Çatışmalar başladıktan sonra Irak Başbakanı Haydar el-İbadi’den açıklama geldi. Devlet televizyonunun işgal harekatının başladığını “Başbakan Haydar İbadi, silahlı kuvvetlere Kerkük’te bulunan tüm bileşenlerin can güvenliğini koruma talimatı verdi” sözleriyle duyurması dikkat çekti.

Barzani: Saldırmayacağız ama savunacağız…

Mesut Barzani’nin, Kerkük’teki gerilimde Peşmerge’ye çatışmayı başlatan taraf olmamaları talimatı verdiği belirtildi. Barzani’nin Başdanışmanı Hemin Hawrami, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Başkan Barzani, tüm Peşmergelere savaşı başlatan taraf olmamaları talimatı verdi” ifadelerini kullandı. Hawrami, Barzani’nin olası bir saldırıda ise Peşmerge’nin kendisini savunması için her türlü gücü kullanmasına yeşil ışık yaktığını kaydetti.

Pentagon: Şiddete başvurmayın

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Kerkük’te yükselen tansiyon ile ilgili taraflara gerginliği artıran adımlardan kaçınma çağrısı yaparken, Irak’ın toprak bütünlüğünden yana olunduğu kaydedildi. Pentagon Ortadoğu Masası Bözcüsü Binbaşı Adrian Rankine Galloway, “Tüm taraflara gerginliği artıran adımlardan uzak durması çağrısında bulunuyoruz. Hangi taraf olursa olsun şiddet kullanımına karşıyız. IŞİD ile mücadeleden alıkoyacak ve Irak’ın istikrarının altını oyacak istikrar bozucu adımlara karşı uyarıyoruz.” ABD’nin, Irak’ın toprak bütünlüğünden yana olduğunu kaydeden Galloway, “Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin talihsiz tek taraflı referandum kararına rağmen devam eden tansiyonu düşürmek ve uzun süredir söz konusu olan sorunların Irak anayasası çerçevesinde çözülmesi için en iyi seçenek diyalogdur” dedi. ABD’nin IŞİD ile mücadeleye odaklandığını ifade eden Galloway, tüm bölge aktörlerine de IŞİD ile mücadeleye odaklanması çağrısında bulundu.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR