İran: ABD’nin siber saldırısı başarısız oldu

Post date:

Author:

Category:

Array

Twitter üzerinde bir açıklama yapan İletişim Bakanı Muhammed Cevad Azari-Jahrumi, “Çırpınıyorlar, ama başarısız oldular” dedi.

“Medya, İran’a karşı siber saldırı iddialarının gerçek olup olmadığını soruyor” diyen Jahrumi, “Uzun zamandır siber terörizme karşı koyuyoruz. Geçen yıl güvenlik duvarımız sayesinde 33 milyon saldırıyı etkisiz hale getirdik” şeklinde konuştu.

Amerikan medyasında Pazar günü yer alan haberlere göre, ABD İran’a karşı siber saldırı başlattı. Saldırıların hedefinde balistik füze sistemleri ve İran’ın casusluk ağının bulunduğu bildirilmişti.

TRUMP BİR SICAK, BİR SOĞUK ÜFLÜYOR

Siber saldırılar 20 Haziran günü ABD’ye ait bir insansız hava aracının Hürmüz Boğazı yakınında İran tarafından düşürülmesinden sonrasına denk geldi. ABD Başkanı Donald Trump, insansız hava aracının düşürülmesi ardından İran’a karşı askeri saldırı emri verdiğini ancak son anda vazgeçtiğini açıklamıştı.

Donald Trump, Pazar günü başka bir açıklamasında durumu yatıştırmaya çalıştı. NBC televizyon kanalına bir mülakat veren ABD Başkanı Donald Trump, İran’ı tahrik etme arayışında olmadığını belirtti. Trump, “Onların (İranlıların) müzakere etmek istediklerini düşünüyorum. Ve inanıyorum ki bir anlaşma yapmak istiyorlar” dedi.

AB Başkanı, “Ve benim anlaşmam nükleeri ilgilendiriyor. Bakınız, nükleer silahları yok. İçinde bulundukları durumu sevdiklerini sanmıyorum. Ekonomileri tamamen diz çökmüş durumda” diye konuştu.

Trump bu açıklamasından önce İran’a yönelik Pazartesi yeni ve büyük yaptırımlar uygulayacaklarını bildirmişti. ABD, Mayıs 2018’te nükleer anlaşmadan tek taraflı olarak çekildikten sonra, yaptırımlara kademeli olarak geri dönmüştü.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR