İran Cuma günü seçime gidiyor: Ruhani’nin işi zor

  0
  166

  İran Cuma günü cumhurbaşkanlığı seçimine gidiyor. Seçim tarihi oldukça kritik çünkü Suudi Arabistan liderleri bu ay İran’a karşı savaş başlatma taahhüdünde bulunmuştu.

  İran Cuma günü cumhurbaşkanlığı seçimi için sandık başına gidiyor. Seçim kampanyalarında ABD Başkanı Donald Trump ve Amerika önemli yer tuttu. Sertlik yanlıları İran İslam Cumhuriyeti’nin kurucusu Ayetullah Humeyni’nin sözlerini kullanıyor ve “Tüm sorunların Amerika’dan kaynaklandığını” iddia ediyor.

  Ülkenin en yüksek otoritesi dini lider Ayetullah Ali Hamaney’den cesaretlendikleri görünen sertlik yanlıları cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’yi Amerika’yla yakınlaştığı iddiasıyla eleştiriyor. Sertlik yanlıları aynı zamanda Ruhani’yi ekonomik popülizm yapmakla suçluyor.

  RUHANİ KAYBEDEBİLİR

  Ruhani, ikinci defa cumhurbaşkanı seçilmek için gerekli oyu alamayabilir. Bazı uzmanlar Ruhani’nin seçimi eski savcı İbrahim Raysi’ye kaybedebileceğini belirtiyor. Amerikan yatırım şirketi Exotix Partners yatırımcılarına “Ruhani seçimi kazanamayabilir” notunu attı.

  HAMANEY, RUHANİ’YE KARŞI ELEŞTİREL

  Hamaney, resmi olarak Raysi’yi desteklemiş değil. Ancak Ruhani’ye karşı eleştirel. Mart ayında Hamaney, İran’ın Yeni Yıl Mesajı’nda gelecek 12 ayın ekonomide direnme yılı olacağını belirtmiş ve ekonomik problemler, enflasyon, işsizlik, ayrımcılık gibi problemlerden insanların karamsarlığını hissedebildiğini kaydetmişti.

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here