İran’da sekiz çevreciye 10 yıla varan hapis

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Adli erkin şefi Gulamhüseyin İsmaili, düzenlediği bir basın toplantısında “İstinaf Mahkemesi, sözde çevrecilerin davasındaki şüphelilere yönelik mahkumiyetleri onayladı” dedi.

İsmaili, “sözde” ifadesini kullandığı çevrecilerin, kendileri açısından “ulusal güvenliğe zarar veren bir dava” olduğunu belirtti.

2018 yılının başında tutuklanan sekiz sanık, İran Fauna Vakfı isimli çevreci bir örgütle bağlantılı kişiler olarak dikkat çekiyor. Aralarından dördü, idam cezasına götürebilecek “dünyada yolsuzluğu yaymakla” suçlanmıştı. Ekim 2019’da bu suçlamadan vazgeçildi. Bir ay sonra da sekiz sanık Asliye Mahkemesi’nde “casusluk” ve “Ulusal güvenliğe zarar vermek” suçlamalarından 4 yıldan 10 yıla varan hapis cezalarına mahkum edildi. İstinaf Mahkemesi’nin son kararında da bu suçlamalar esas alındı.

Adalet Bakanlığı’nın açıklamasına göre bu çerçevede Nilufer Bayani ve Murad Tahbaz “düşman bir hükümet olan Amerika ile birlikte komplo” suçlamasıyla 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Tahir Gadirian ve Human Cowkar da aynı suçlama ile 8’er yıl hapse mahkum edildi. Sami Recebi, Sepideh Kaşani 6’şar yıl hapis ve Emir Hüseyin Haleqi ise 6’şar yıl hapisle cezalandırıldı. Abdulreza Kupayeh ise 4 yıl hapis cezası aldı.

Ocak 2018’de tutuklanan vakfın kurucusu 63 yaşındaki Kavus Sayid Emami, Şubat 2018’de cezaevindeyken hayatını kaybetti. Resmi açıklamaya göre kendini asarak intihar etti. Ancak ailesi resmi versiyonu reddederek öldürüldüğünü düşünüyor.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR