IŞİD esiri 15 yaşındaki hamile çocuk kurtarıldı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

IŞİD’e katılan babası tarafından Suriye’ye götürülmüş ve burada evlendirildiği IŞİD militanından hamile kalmış olan Amerikalı bir kız çocuğu kurtarıldı. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) 18 yaşın altındaki bir kız çocuğunun Suriye’den Irak’a götürüldüğünü açıklarken, iki Amerikalı yetkili çocuğun hamile olduğunu ve Irak’ta Amerikan Dışişleri yetkililerine teslim edildiğini söyledi.

Ekim ayında CBS röportaj yapmıştı

Reuters’a bilgi veren yetkililer, çocuğun ABD’ye döneceğini de ekledi. Yetkililerden biri, çocuğun ismini vermemekle beraber, CBS News kanalının ekim ortasında Rakka yakınlarında söyleşi yaptığı çocukla aynı kişi olduğunu söyledi.

Rakka’da bir IŞİD militanı ile evlendiğini anlatmıştı

CBS News’da yayımlanan söyleşide, adı açıklanmayan 15 yaşındaki bir kız çocuğu, IŞİD destekçisi olan babası tarafından beş yıl önce Suriye’ye götürüldüğünü anlatmıştı. Altı aylık hamile olan ve Kansaslı bir Amerikalı olduğunu söyleyen çocuk, IŞİD’den kaçtığı belirtilen bir dizi kadınla birlikte tutuluyordu. Çocuk Rakka’da bir IŞİD militanıyla evlendiğini, hem bu kişinin hem de babasının savaşta öldürülüğünü anlatmıştı.

 “Babam nereye gittiğimiz söylemedi”

Çocuk, “Babam tabii ki nereye gittiğimizi söylemedi. Arabadan inip sınırı geçmemiz gerektiğinde ‘Suriye’ye gidiyorsun’ dedi. Bu büyük br şoktu” diye konuşmuş; hâlâ ABD’de olduğunu düşündüğü annesine “Lütfen benimle temas kur” diye seslenmiş ve Kansas’taki bir zincir restoranın bifteklerini çok özlediğini anlatmıştı.

“Kafamız kesilmediği için memnun olmamız gerekiyordu”

Haberde ‘inançlı bir Müslüman’ olarak tarif edilen çocuk IŞİD’den nefret ettiğini söyleyip, “Biz esirdik. Sessiz kalmamız, susmamız, oturmamız gerekiyordu. Evden çıkmıyorduk. Hiçbir şey diyemiyorduk. Kafamız kesilmediği için memnun olmamız gerekiyordu” demişti. Çocuk, “Hâlâ umudum var. Okula gitmeyi, normal bir insan olmayı, çocuğuma annelik yapmayı umuyorum” diye konuşmuştu.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR