İşkence emrini savcı verdi; mahkeme seyretti…

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Beşiktaş’ta geçen yıl polise yönelik yapılan bombalı saldırı sonrası tutuklanan 8 kişinin aileleri, çocuklarının 6 Kasım’da çıkarıldıkları ilk duruşmada savcının ‘gereğini yapın’ talimatı üzerine ve mahkeme heyetinin gözleri önünde işkenceye uğradığını söyleyerek, İHD’ye başvurdu

MA’nın haberine göre İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde 11 Aralık 2016’da polise yönelik gerçekleştirilen bombalı saldırı sonrası gözaltına alınarak tutuklanan Hikmet Ölçer, Necip Yılmaz, Hamide Yılmaz, Sercan Bingöl ve Rıdvan Döner’in aileleri, tutuklulara işkence yapıldığı gerekçesiyle İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’ne başvurdu. İşkencenin, 6 Kasım’da İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmasında mahkeme heyetinin gözleri önünde ve Silivri Ceza İnfaz Kurumu’na götürülürken yapıldığını belirten aileler, dernek binasında basın toplantısı düzenledi.

Peşini bırakmayacağız…

Toplantıda konuşan tutuklu sanık Sercan Bingöl’ün babası Bahattin Bingöl, “Mahkeme salonuna kelepçesiz getirilen çocuklarımızın avukatsız savunmayı kabul etmemeleri üzerine savcı ‘bunları alın gereğini yapabilirsiniz’ talimatı verdi. Bu talimattan sonra elleri ters bağlanılarak, savcının, mahkeme heyetinin gözünün önünde işkence yapıldı. Saat 15.00’te çıktıkları koğuşlarına 21.00’de bırakılmışlar. Merdivenlerden sürüklenmişler. Bizim çocuklar arkadaşlarına ‘işkence var’ diye bağırdıktan sonra diğer tutuklular ayaklanmış, hapishane idaresi ancak o zaman olaya müdahale etmiş. Beşiktaş’taki olayla hiçbir ilgileri yok davacıyız ve bu davanın peşini bırakmayacağız” diye konuştu.

Suç duyurusunda bulunacağız.

Söz alan İHD avukatlarından Nagehan Avçil ise, sanıkların avukatsız ifadeyi vermeyi reddettiğini hatırlatarak, “Yargılama aşamasında sanıkların savunma yapmak için her zaman süre isteme hakları söz konusudur. Burada ‘gereğini yapın’ diyen savcının tahrik ve provokasyonu söz konusudur. İHD olarak gerekli işlemler için Adalet Bakanlığına başvuru da bulunacağız. HSKY’ya ise suç duyurusunda bulunacağız” diye konuştu.

HABER MERKEZİ

82

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR