İtalya’dan Türkiye’deki tutuklamalara tepki: Anlaşma yaptık diye görmezden gelemeyiz

Post date:

Author:

Category:

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, Laura Boldrini, daha önce de 15 Temmuz darbe girişimini eleştirmiş ancak darbe girişimi sonrası yapılan gözaltılara ve işten çıkarmalara da tepki göstermişti.
Boldrini, bu operasyonları “sivil darbe” olarak yorumlamıştı.
İtalya Temsilciler Meclisi Başkanı bugün yaptığı açıklamada da “sivil darbe” benzetmesini yineleyerek şunları söyledi:

“Türkiye’de bir askeri darbeden söz ediliyordu, şimdi ise sivil darbe yapılıyor. Muhalif milletvekillerinin tutuklanması anlaşılır gibi değil, bir demokraside böyle bir şey olamaz.
“Hakimlerin, gazetecilerin tutuklanması, akademisyenlerin kovulması anlaşılır gibi değil. Buna nasıl kayıtsız kalabiliriz!”

‘Anlaşma yaptık diye görmezden gelemeyiz’

Türkiye ile AB arasında yapılan mülteci anlaşmasına atıfta bulunan Boldrini, “Bir anlaşma yaptık diye olanları görmezden gelemeyiz. Görevim gereği, bu yaşananların alarm zilleri olduğunu söyleme gereği hissediyorum” dedi.

Avusturya’daki partilerden tutuklamalara ortak bildiri: Serbest bırakılsınlar

Boldrini, “Türkiye ile anlaşma yapmış olmak kendi ruhumuzun ve güvenilirliğimizin bir parçasını kaybetmemiz anlamına geliyor” diye konuştu.

İtalya Başbakanı Matteo Renzi de Pazar günü katıldığı bir televizyon programında “Gazetecileri, hakimleri ve muhalif milletvekillerini tutuklayan bir Türkiye AB’ye giremez” demişti.
İtalya Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni de Twitter’a yazdığı mesajda “Demirtaş ve HDP’li diğer milletvekillerinin gözaltına alınmasından endişe duyuyorum. İtalya, meclisteki muhalefetin haklarına saygı gösterilmesi çağrısı yapıyor” ifadelerini kullanmıştı.

 

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR