İzmir, ‘Doğa için adalet’ dedi

Post date:

Author:

Category:

 Emek ve Demokrasi Güçleri’nin başlattığı “Adalet Nöbeti” 5’inci gününde, “Doğanın ve çevrenin ranta peşkeş çekilmesine karşı Adalet” çağrısı ile yapıldı.

İzmir’de de Emek ve Demokrasi Güçleri’nin başlattığı “Adalet Nöbeti” 5’inci gününde. Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde yapılan eylem, “Doğanın ve çevrenin ranta peşkeş çekilmesine karşı Adalet” çağrısı ile yapıldı. Oturma eylemi ile başlayan eylemde “Nuriyi ve Semih yaşasın! İş ve adalet talepleri derhal kabul edilsin”, “Herkes için adalet” yazılı pankart açılırken “İklim için adalet”, “Doğanın hakları için adalet” yazılı dövizler taşındı. Eyleme birçok sivil toplum kuruluşu ve siyasi partinin yanı sıra çevrede ki yurttaşlarda destek verdi.

Oturma eylemi ile başlanan nöbette grup adına açıklamayı Ege Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP) Dönem sözcüsü Prof. Dr. Ali Karababa yaptı. “Demokrasinin, insan haklarına saygının, özgürlüğün, bilimsel özerkliğin, bilginin üstünlüğünün, çevre hakkının emeğin kurtuluşunun olmadığı yerde doğayla barışık, insan onuruna yakışır bir yaşam olmuyor” diyen Karababa, bunun için “adaletin” şart olduğunu ifade etti.

Türkiye’de gerçekleştirilen son anayasa değişikliğinin ardından yargının bağımsızlığını yitirdiğini belirten Karababa, “Sürekli hale gelen OHAL rejimi ile her alanda olduğu gibi çevre hakkı ve doğanın hakları konularında da adaletsizliğin çok arttığı günler yaşıyoruz” dedi.

Türkiye’de yaşanan ekolojik yıkımlardan örnekler sıralayan Karababa, “Ülkenin her yerinde doğal varlıklar sermayeye peşkeş çekiliyor. Madenler, HES’ler, termik santraller, ve nükleer santral projeleri ile geleceğimiz tehlikeye atılıyor. Ekolojik krizin aşılabilmesi için çevre hakkı ve doğanın hakları için de adalet gerek” dedi.

Açıklama sokak tiyatrosu ve müziklerle son buldu.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR