İzmir’deki HDP’li açlık grevcileri: Öcalan’a yönelik tecrite karşı tüm dünya harekete geçmeli

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

‘PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin kaldırılması’ talebiyle İzmir’de başlatılan açlık grevi ikinci gününde. Öcalan’a yönelik tecrit kıralmalıdır diyen HDP’liler, ‘çağrımız sadece devlete değil tüm dünyaya’ dedi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Örgütü’nün, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit koşullarına dikkat çekmek amacıyla başlattığı süresiz dönüşümlü açlık grevi ikinci gününde. Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) il binasında devam eden açlık grevi eylemcilerinden Mezopotamya Ajansı’na konuşan Arife Çınar, “Ortadoğu’da kadınlar ve halklar için özgür yaşamın inşa edilmesinin yolunun Öcalan’ın fikirlerinden geçtiğini ve onun çizgisi ile Rojava’da yeni bir sistemin inşa edildiğini” dile getirdi.

‘Sayın Öcalan özgür olmadan halklar özgür olmayacak’

Öcalan’a uygulanan tecridin nedeninin düşüncelerinden ve demokratik ulus çizgisinden kaynaklandığını söyleyen Çınar, “Sayın Öcalan özgür olmadan halkların, demokrasinin özgür olmayacağını hak ve adaletten Türkiye’de ve Ortadoğu topraklarında bahsedilmeyeceğini bildiğimiz için açlık grevine başladık” dedi. Çınar, herkesi bu konuda duyarlı olmaya çağırdı.

‘Tecrit kapılarının kırılması gerekiyor’

Tecridin kabul edilemez olduğunu söyleyen HDP Parti Meclis üyesi Ayhan Çetinkaya da, “Öcalan’ın Türkiye ve Ortadoğu’da etkin bir lider olarak kabul edildiğini” ifade etti. Çözüm sürecinde Öcalan ile görüşmeler yaşanırken ölümlerin durduğunu hatırlatan Çetinkaya, “Ortaya çıkan fikrin de tüm halklar açısından kabul görülmesiyle birlikte siyasette olumlu gelişmeler yaşandı. Bundan siyasal iktidar tam tersine etkilendi. İktidar zayıfladığını düşünerek, çözüm sürecine son verdi ve Önderlik üzerinde tecrit uygulamasını devreye koydu” dedi.

Çağrımız tüm dünyaya…

Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle eylemde olduklarını söyleyen Çetinkaya, sadece devlete değil tüm dünyaya çağrı yaptıklarını belirterek, “tecridin kaldırılması için herkesin destek sunması ve tecrit kapılarının kırılması gerektiğini” dile getirdi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR