Kabadayı’nın ‘Hakk ve Hakikat Aşkına Yol’u Yürütenler’ kitabının 2. cildi okuyucuyla buluştu

Post date:

Author:

Category:

Yazar Mehmet Kabadayı’nın “Hakk ve Hakikat Aşkına Yolu Yürütenler” kitabının 2. cildi okuyucuyla buluştu. Kabadayı, kitabında “Yol Cümleden uludur, Gönül kalsın, Yol kalmasın” şiarını kendine ilke edinip, hakikate ulaşanlara, Yol’a yoldaş olanlara, Hakk ve hakikat aşkıyla Yol’u yürütüp, sürdürenlere ve ikrar verip, ikrarından dönmeyen canlara aşk olsun” diyor. 

Yazar Mehmet Kabadayı’nın Can Yayınları’ndan çıkan “Hakk ve Hakikat Aşkına Yolu Yürütenler” kitabının 2. cildinde Alevi inancında önemli bir yer tutan birçok kavramın ne anlama geldiği, inanç içindeki önemi, okuyucuya açık bir şekilde sunuluyor.

Çeşitli ocaklardan pirlerle yapılan röportajlardan (soru ve cevaplı) ve yazarın yazılarından oluşan kitapta Alevilik, Alevilikte ocak nedir ve ocak ne mana ifade ediyor? İkrar, Hakk, cem, dar-didar, semah, pir, dede, mürşit, rehber, talip, müsahiplik (Yol kardeşliği), rıza şehri, çar (4) anasır (4 kapı) – 40 makam, müsahiplik, Hızır ve Hızır lokması, yetmiş iki âlem ve devri daim gibi kavramların Alevi inancındaki anlamlarına ışık tutuyor. Ayrıca Alevi kurumları, örgütlenmeleri ve günümüzde yaşadığı sorunlar, sorunların çözümüne dair öneriler ve asimilasyon kıskacından nasıl kurtulacağız’a cevaplar aranıyor.

MEHMET KABADAYI KİMDİR?

1964 yılının zemheri soğuğunda Çorum’un Alaca ilçesine bağlı Büyük (Nesimi) Keşlik Köyünde çiftçilik yapan bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Mehmet Kabadayı Küçük yaşta annesini kaybetti, bir çocuk için anne yokluğu zordur o da bütün bu zorlukları yaşadı. İlkokulu köyünde okudu. Öğretmeninin ve babasının teşvikiyle Ankara Hasanoğlan öğretmen okulu sınavlarına girdi, ancak kimi olumsuz faktörlerden ve dönemin koşullarından dolayı okuyamadı. Çok küçük yaşlarda inşaatlarda çalıştı, ilerleyen yıllarda yaşamını sürdürmek için inşaatlarda çalışmaya devam etti. Sömürü ve baskının türlü türlü biçimleriyle karşılaştı. Egemen düzenin katliam ve zulümlerini yakından gördü. Devrimci düşünceyle çok erken denebilecek yaşta tanıştı. Sol devrimci hareketlerin bilimsel sosyalizm eserlerini edinerek sosyalizme yöneldi ve toplumsal mücadele saflarında yerini aldı. Hakikat mücadelesi de bir toplumsal mücadeledir diyerek bu alanda da çalışmalar yapmaya başlayan Mehmet Kabadayı, Türkiye Sosyal Demokrat dergisinde yazarak başladı. Devamında Sultangazi Özgür Haber, Piryolu Haber, Alevizyon Haber, Alevinet Haber İnternet Sitelerinde, Bizim Yaşam gazetesinde, Semah Dergisi’nde, Kızılbaş Dergisi’nde ve Zülfikar Dergisi’nde yazılar yazdı. Halen Alevinet Haber’de yazmaya devam ediyor. İlk kitabı ‘Tarih Toplum ve İnsanda İz Sürmek’ 2014 yılında, İkinci kitabı ‘Osmanlı ve Cumhuriyet Dönemi Kitle Katliamları’ 2015 yılında, Hakk ve Hakikat Aşkına Yolu Yürütenler Cilt: 1, birinci baskı 2017 yılında, ikinci baskı 2018 yılında yayınlandı.

Yeni kitabı için, Yol cümleden uludur, gönül kalsın Yol kalmasın! Sözümüz Hakk Yol’a (Alevilik) hizmet içindir. Eksiği hanemize, gerçeği Hakk Yol’da Nur’a yazıla. Nahak kör ola, Hakk Can’a derman, Hızır gerçeğe sır ola… cümleleriyle ifade etti.

PİRHA/ANKARA

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR