Kadıköy’de binlerce kişi Gülmen ve Özakça için yürüdü

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

İşlerine dönmek için girdikleri açlık grevi sonrası tutuklanan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için binlerce yurttaş yürüyerek, Gülmen ve Özakça’nın taleplerinin bir an önce karşılanması çağrısında bulundu.

Nuriye ve Semih İçin Dayanışma Platformu tarafından işlerine dönmek için başlattıkları açlık grevi eylemi sonrası tutuklanan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’nın açlık grevi eyleminin 100’üncü gününde Kadıköy’de yürüyüş gerçekleştirdi. Kadıköy Süreyya Operası önünde bir araya gelen ve aralarında Sivil Toplum Örgütü (STÖ) ve siyasi parti yöneticilerinin de olduğu binlerce yurttaş, Khalkedon Meydanı’a kadar yürüdü.

‘İNSAN HAKLARI İLE İNSANDIR’

Kitle adına açıklama yapan oyuncu Defne Halman, Gülmen ve Özakça’nın sağlık durumlarının giderek kötüye gittiğin vurgulayarak, şunları dile getirdi: “Her ikisinin de kalp yetmezliği ile karşı karşıya, el vücut fonksiyonları bozuldu, unutma başladı bir dizi sağlık sorunları mevcut. Sağlık durumları bizim için kaygı verici. Sağlık ve yaşam hakları ihlal ediliyor. Kaybetmedikleri tek şey ise direnç ve umuttur. Yetkililere çağrıda bulunan Halman, Gülmen ve Özakça’ın bir an önce serbest bırakılmasını istedi.

‘DİRENİŞ İLE KÜLLERİMİZDEN YENİDEN DOĞACAĞIZ’

KHK ile işinden edilen ve Yüksel caddesinde direnişine devam eden Sosyolog Veli Saçılık ise emekçilerin birliğine dikkat çekerek, “Onlar saldırdıkça Nuriye dev oldu, büyüdü ve devleşti” dedi. AK Parti döneminde yapılan hukuksuzluklara işaret eden Saçılık, ”Nuriye ve Semih ve biz küllerimizden yeniden doğacağız, dediler ve açlık grevine başladılar. Direnişleri de gittikçe büyüdü” ifadelerini kullandı.

‘BU UMUT ZALİMLER SÜRÜSÜNÜ YOK EDECEK’

KHK ile ihraç işinden ihraç edilen sanatçı Temel Demirer, “Semih’in Nuriye’nin, Veli’nin, Acun’un, Mazlum Doğan’ın, Ethem’in, Gezide kavga edenlerin ve düşenlerin yoldaşlarıyız. Bizi Nuriye kişiliğinde, direnenler kişiliğinde teslim almak isteyen zavallılar siz korkunuzun tutsaklarısınız. Sadece umut etmiyor, Nuriye ile Acun ile umudu yaratıyoruz. Bu umut siz zalimler sürüsünü yok edecektir. Sizi Semih’in iradesi, Acun’un ısrarıyla yok edeceğiz” dedi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR