Kanser hastası tutuklu şuurunu kaybetti: Aile cezaevi önünde açlık grevi başlattı

0
212

ATK’nin “cezaevinde kalamaz” raporuna rağmen Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan kanser hastası Ahmet Bayar’ın durumu kritikleşti. Bayar ailesi, yaşananlara tepki amacıyla cezaevi önünde açlık grevi ve oturma eylemi başlattı.

Diyarbakır’da 15 Şubat 2011’de protesto eylemine katıldığı için “örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek” iddiasıyla hakkında açılan davada cezası onaylanınca tutuklanarak cezaevine konulan akciğer kanseri Ahmet Bayar’ın sağlık durumu ciddileşti. Görüş için Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’ne giden ailesi, Bayar’ın tekerlekli sandalye ile görüş kabinine getirildiğini, konuşamadığını ve kendilerini tanıyamadığını aktardı. Bayar’ın bir an önce tahliye edilmesini isteyen ailesi, yaşananları protesto etmek için cezaevi önünde açlık grevine başladı.

‘AĞABEYİMİN DURUMU ÇOK KÖTÜ’

Kardeşinin ölü gibi tekerlekli sandalyeyle görüş kabinine getirildiğini anlatan Meliha Baykara, telefonla da konuşamadıklarını, son 5 gün ise hiçbir şey yiyemediği bilgisini aldıklarını ifade etti. Baykara, “Kardeşimin günleri sayılıdır. Görüşte 2 kardeşi eşi ve kızı vardı. Hiç konuşamadık onunla. Hiçbirimizi tanıyamadı. Ölü yatağından getirmişlerdi. Onun bırakılmasını istiyoruz. Kardeşimizi alıp eve götürmek istiyoruz. Son günlerini bari evde geçirsin istiyoruz” diye konuştu.

‘BABAM ŞUURUNU YİTİRMİŞ’

Babasının 31 Mart’tan bu yana tutuklu olduğunu, 2 yıldır kanser tedavisi gördüğünü dile getiren kızı Selma Bayar ise, babasının tutuklandığı gün dahi ışın tedavisi için randevularının olduğunu, ancak gelip evden alıp, tutukladıklarını söyledi. Bayar, “Cezaevi şartlarında babam şuurunu yitirmiş. Hiçbir şekilde ihtiyaçlarını karşılayamıyor. Cezaevindeki arkadaşlar kişisel ihtiyaçlarını karşılıyor. Yemek ve içmekten kesilmiş. 5 aydır tutuklu olmasına rağmen daha yeni tedaviye başlanmış. O da çok geç kalınmış bir tedavidir. Bizleri tanımıyor. Ağrılarından dolayı duramıyor. Düşünün bir baba kızını, eşini tanımayacak kadar kötü ama hala cezaevindedir. Tekerlekli sandalyeyle görüşe geldi ama konuşamadı bile” dedi.

‘AÇLIK GREVİNE BAŞLIYORUM’

Cezaevine girmeden önce babasının yüzde 80 raporu olduğunu dile getiren Bayar, idarenin bu raporu ciddiye almadığını, tekrar günlerce hastane yollarında babasının getirilip, götürüldüğünü dile getirdi. Yapılan tetkikler sonucunda babasına bu kez yüzde 85 oranında rapor verilmesine rağmen yine tahliye edilmediğine dikkat çeken Bayar, Adli Tıp Kurumu’nun verdiği “cezaevinde kalamaz” raporunun da hiçbir işe yaramadığını ifade etti. Bayar, “Babamın bir an önce serbest bırakılmasını istiyoruz. Bu şartlarda babam cezaevinde kalamaz. Ben de burada oturma eylemi başlatıyorum. Açlık grevine giriyorum. Herkesin de bu eylemimize destek vermesini bekliyorum. Babam bırakılana kadar da bu eylemden vazgeçmeyeceğim” ifadelerini kullandı.

Ailenin cezaevi önündeki bekleyişi sürüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here