KATALANLAR AYAKTA

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Katalonya, tekçi yönetim dayatan Rajoy yönetiminin, Katalonya Özerk Yönetimi hükümetini feshederek, en fazla 6 ay içerisinde erken seçime gidilmesi kararına, rest çekti: Francocu kararı kabul etmiyoruz. Halk da sokağa çıktı

İspanya hükümetinin, Katalonya Özerk Yönetimi’nin fesih sürecini başlatmasına tepki gösteren Katalanlar, alanlara çıktı. Katalonya Başkanı Carles Puigdemont da, “Madrid hükümeti tarafından, bize karşı alınan tedbirleri kabul etmiyoruz. Bir ulusun geleceğine demokratik yollarla karar vermesi suç değildir. Bunu suç saymak, Avrupa vatandaşlarını çeşitlilikleri ile birleştiren temellere aykırıdır” dedi.

Referandum günü Katalonya’ya asker-polis takviyesi yapan İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, sandık merkezlerine baskın yaptırdı. Polis sandık ve oy pusulalarını çaldı. Oy kullanmak için sandık merkezlerine gelen, Madrid’in tutumunu protesto edenlere, polis sert şekilde saldırdı. Genç yaşlı demeden insanlar sürüklendi. Mariano Rajoy, ekonomik tehditlerle şirketlerin Barcelona gibi yerlerden kaçışını başlattı. Rajoy, 21 Ekim sabah saatlerinde de Bakanlar Kurulu’nu olağanüstü topladı. Faşist Franco döneminin tekçi politikasını dayatan Rajoy, toplantının ardından 1 Ekim’de bağımsızlık referandumu düzenleyen Katalonya Özerk Yönetimi’nin feshedilmesi için harekete geçme ve erken seçim çağrısı yapma kararı aldıklarını açıkladı. Bu kararın oylanması için Senatoya gönderildi. İspanya Senatosu’nda onaylandıktan sonra ırkçı karar yürürlüğe girecek. Rajoy bölgede, “En kısa süre içerisinde” erken seçim yapılmasını istediklerini söyledi. Rajoy, gazetecilere yaptığı açıklamada, Katalonya Parlamentosu’nun feshedilmesine yönelik ise, herhangi bir adım atılmayacağını söyledi. Rajoy, alınan bu kararların Katalonya’nın özerklik statüsünü ortadan kaldırmadığını, ancak yönetimini yeniden hukuk kuralları içerisine çekmeyi hedeflediğini savundu. Böylece, faşist dönemden sonra bir ilk yaşandı.

Barcelona: Kabul etmiyoruz

Katalonya’nın cevabı gecikmedi. Katalonya Başkanı Carles Puigdemont, “Madrid hükümeti tarafından, bize karşı alınan tedbirleri kabul etmiyoruz. Parlamentodan hükümetimizi ve demokrasimizi tasfiye etme girişiminin sonuçlarının nasıl olacağını soracağım” dedi.

Puigdemont, “İspanya hükümeti, Francisco Franco’nun askeri diktatörlüğünden bu yana Katalonya’daki kurum ve kişilere karşı en kötü saldırıyı başlatmıştır. Eğer Katalonya’da Avrupa’nın temel değerleri tehlikede ise, Avrupa’da da tehlikededir. Bir ulusun geleceğine demokratik yollarla karar vermesi suç değildir. Bunu suç saymak, Avrupa vatandaşlarını çeşitlilikleri ile birleştiren temellere aykırıdır. Biz demokratik ve barışçıl bir Avrupa’ya inanıyoruz” şeklinde konuştu. Puigdemont konuştuğu sırada, İspanya hükümetinin 155. maddeyi uygulama kararı almasını protesto etmek üzere, bağımsızlık yanlıları Barselona’da sokakları doldurdu. Puigdemont ve hükümet üyelerinin de katıldığı gösteride, “Bağımsızlık”, “Demokrasi” ve “Özgürlük” sloganları atıldı. Gösteride soruları yanıtlayan Katalonya Başkanı Artur Mas, kararı “yasa dışı ve ahlaksız” olarak yorumlayıp, hükümetin Katalonya’nın özerkliğini askıya alarak, Katalan halkının sesini kestiğini söyledi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR