Katalanlar bağımsızlık için sokakta: İspanya istemese de yapacağız

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Katalan özerk bölgesinin başkenti Barcelona’da toplanan on binlerce insan, İspanya’dan bağımsız olma taleplerini dile getirdi.

İspanya’nın özerk bölgesi Katalonya’nın başkenti Barcelona’da on binlerce kişi 1 Ekim’de yapılacak bağımsızlık referandumuna destek için sokaklara döküldü. Göstericilere seslenen Manchester City’nin Katalan teknik direktörü Pep Guardiola uluslararası toplumdan İspanya’nın referandumu engel çabalarına karşı yardım istedi.

Katalonya özek bölgesi lideri Carles Puigdemont, İspanya Anayasa Mahkemesi’nin referandumu ‘yasa dışı’ ilan ettiği kararına rağmen 1 Ekim’de bağımsızlık referandumu tarihi vermişti.

‘TEK YOL OY VERMEK’

Toplanan binlerce kişiye İspanyolca, Katalanca ve İngilizce seslenen Pep Guardiola “İspanya istemese de oy vereceğiz” dedi. Kürsüye elinde şeffaf bir oy sandığı ile çıkan ve “Başka yol yok, tek yol oy vermek” diyen Guardiola uluslararası toplumdan ‘baskıcı bir devletin ihlallerine’ karşı destek istedi.

YÜZDE 73 REFERANDUMUN YAPILMASINI İSTİYOR

Resmi kaynaklar gösteriye katılanların sayısını 30 bin, bazı kaynaklar ise 47 bin olarak verdi. Son ankete göre Katalanaların yüzde 73’ü referandumun yapılmasını istiyor ancak aynı ankete göre bölgede yaşayanların yüzde 48.5’inin bağımsızlığa karşı çıktığını, yüzde 44.3’ünün bağımsızlığı desteklediğini ortaya koydu.

Katalonya parlamentosu, geçen yılın sonunda bağımsızlığa giden yol haritasını belirlemiş ve bunun için öncelikli olarak bu yıl referanduma gidileceğini açıklamıştı.

İspanya Anayasa Mahkemesi ise geçen şubat ayında Katalonya’nın bağımsızlık referandum kararını iptal etmiş, Katalonya bölgesel hükümeti ise bu kararı tanımadığını ve referandumun yapılacağını açıklamıştı.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR