Katar krizinde yeni perde

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Bahreyn’in “DAİŞ, El Kaide, Müslüman Kardeşler, Hamas ve İran’a destek” gerekçesiyle Katar’a karşı başlattığı ablukada yeni bir eşiğe geçiliyor.

Aralarında Türkiye’nin Katar’da kurmaya başladığı askeri üssün de kapatılmasını içeren 13 maddelik ültimatom listesine Katar yönetiminin verdiği yanıt, Körfez ülkelerine ulaştı. Körfez ülkeleri dün Mısır’da bir araya gelerek, uygun karşılık verileceğini açıkladı. Gazetemiz yayına hazırlandığında Katar toplantısı devam ederken, Katar’ın talepleri ret ihtimalinin yüksek olduğu, Körfez ülkelerinin yeni yaptırım kararları alabileceği belirtiliyor.

Katar’a ambargo uygulayan Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Mısır ve Bahreyn’in resmi haber ajanslarında yayınlanan ortak açıklamada, “Kuveyt aracılığıyla iletilen Katar’ın cevabına uygun zamanda karşılık verilecektir” denildi. Suudi Arabistan, Mısır, BAE ve Bahreyn, ilişkilerin düzeltilmesi için Doha yönetimine “Türkiye’nin Katar’daki askeri üssünün kapatılması, İran ile ilişkilerin kesilmesi ve DAİŞ, Hamas ve El Kaide”ye yardımların kesilmesi gibi şartların bulunduğu 13 maddelik bir talep listesi yöneltmişti. 4 ülke, taleplerin reddi halinde yeni yaptırım kararı alınacağını, Katar’la ilişkisi olan ülkelerle de ilişkinin kesileceğini duyurmuştu. Katar’a destek veren İran ve Türkiye’nin yaptırımların hedefi olacağı belirtiliyor.

İstihbaratçılar zirvesi

Katar’a abluka uygulayan ülkelerin istihbarat şeflerinin ise, önceki gün gizli bir toplantıda biraraya geldiği belirtiliyor. İstihbarat zirvesinin, Doha’nın 13 maddelik talep listesine yanıtının ele alınmasından hemen önce yapılması dikkat çekti. Arap basını, kritik zirve öncesi yeni yaptırım sinyalinin güçlü olduğunu yazarak, “Katar’sız yaşama hazırlanın, Katar karanlık bir tüneli seçti” vurgusu yaptı. Uluslararası kredi derecelendirme şirketi Moody’s ise, Katar’ın kredi notunu abluka gerekçesiyle ‘negatif’e düşürdü.

KAHİRE

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR