Kavala’nın gözaltı nedeni belli oldu

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Anadolu Kültür Yönetim Kurulu Başkanı ve iş insanı Osman Kavala’nın 17-25 Aralık süreci ve 15 Temmuz darbe girişimi soruşturması kapsamında gözaltına alındığı belirtildi.
Antep’te Alman Goethe Enstitüsü ile birlikte gerçekleştirilmesi planlanan bir projenin toplantısından döndüğü sırada İstanbul Atatürk Havalimanı’nda 18 Ekim’de gözaltına alınan Anadolu Kültür Yönetim Kurulu Başkanı ve iş insanı Osman Kavala’nın neden gözaltına alındığı ortaya çıktı. Kavala’nın İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü 17-25 Aralık soruşturmaları ile 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında gözaltına alındığı öğrenildi.
OSMAN KAVALA KİMDİR?
1957 Paris doğumludur. İstanbul Robert Lisesi’ni bitirdikten sonra Manchester Üniversitesi Ekonomi bölümünden mezun olmuştur. Babası Mehmet Kavala’nın 1982 yılında vefat etmesinin ardından, Kavala Grubunda yönetici olarak çalışmaya başladı. Osman Kavala Türk-Polonya İş Konseyi, Türk-Yunan İş Konseyi, Center for Democracy in Southeast Europe (Güneydoğu Avrupa’da Demokrasi Merkezi) gibi çeşitli iş ve toplumsal kuruluşların Yönetim Kurulu üyeliklerinde bulundu.
Murat Belge’yle birlikte Türkiye’nin en büyük yayınevlerinden biri olan İletişim yayınlarının kurucusu. TESEV yönetim kurulu üyesi, Açık Toplum Enstitüsü’nde danışma Kurulu Üyesi, Tarih Vakfı’nın sponsoru, Diyarbakır Kültürevi’nin sponsoru, Helsinki Yurttaşlar Derneği üyesi.
- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR