Kavurucu sıcaklar bunalttı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Her geçen gün etkisini arttıran sıcaklardan bunalan yurttaşlar, tarihi surların gölgesine sığınıp korunmaya çalışırken, çocuklar ise parklardaki havuzlara girerek serinlemeye çalışıyor.

Bölgede son günlerde etkisini iyiden iyiye hissettiren kavurucu sıcaklar, hayatı felç etti. Termometrelerin 41-42 dereceyi gösterdiği Diyarbakır’da, sıcaktan bunalan yurttaşlar, park, nehir kenarı ve süs havuzlarına akın ediyor. Özellikle çocuklar, yaz aylarının kavurucu sıcaklıklarından bir nebze de olsa korunmak için Anzele Parkı’ndaki doğal havuzda yüzüyor. Tehlikeye aldırış etmeyen çocuklar, yüksekten suya atladıktan sonra betona uzanıp güneşlenmenin keyfini çıkarıyor. Kavurucu sıcaktan etkilenen bazı yurttaşlar, parklardaki gölgelik alana hücum etti.

‘BETON YAPILAR HAVAYI DAHA DA ISITIYOR’

Güneşte yürüdükten sonra sıcaklığın etkisi ile bitkin düşüp gölgelik alanda dinlenmeyi tercih eden Naif Yurttaş, Ramazan ayının sona ermesinin ardından sıcak havaların başladığını söyledi. Yurttaş, Diyarbakır’ın mevsiminin eskiye nazaran daha sıcak olduğunu, beton yapıların havayı daha da ısıttığını belirterek, “İçerde sıkılınca, yürüdük sonra gölge bir yer bulup oturmayı tercih ettik. Evde canımız sıkılınca tur atıyoruz. Fakat dışarısı da çok sıcak, ev de çok sıcak. Bu yaz ne yapacağımızı bilmiyoruz” dedi.

Fasla Kazak isimli yurttaş ise evde bunaldıklarını ve dışarı çıkıp hava almak istediklerini söyledi. Kazak, “Parklar gölgelik, biraz daha serin. Deniz yok, su yok. Biz de çoluk çocuk kendimizi parklara atıyoruz. Deniz olsaydı denize girerdik” diye konuştu.

‘ESKİDEN DİCLE NEHRİ VARDI’

Halit Bayram adlı yurttaş ise eskiden serinlemek için Dicle nehrini kullandıklarını, ancak yapılan barajlardan dolayı suyun çok azaldığını, ısındığını dile getirdi. Bayram, “Bunaltıcı sıcaklardan korunmak için klimaları açıyoruz, ama o da sağlığımızı bozuyor. Bizde tek çare olarak parka gidiyoruz’’ dedi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR