Kayıp yakınları 432’nci haftada Okuyucu’nun akıbetini sordu

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

İHD ve kayıp yakınları eylemlerinin 432’inci haftasında Silvan’da öldürülen Ahmet Okuyucu’nun faillerini sordu. İzmir’de de “Kayıplar vicdandır sahip çık” çağrısı yapıldı.

İHD Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınları, faili meçhule giden yakınlarının akıbetini sormak amacıyla her hafta “Kayıplar bulunsun failler yargılansın” sloganıyla gerçekleştirdiği eylemin 432’ncisini gerçekleştirdi. İHD Diyarbakır Şube binasında gerçekleştirilen eyleme, ellerinde kayıpların fotoğrafını taşıyan İHD yöneticileri ve kayıp yakınları katıldı. 27 Ocak 1993’te Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde öldürülen Ahmet Okuyucu’nun failleri soruldu.

İHD Kayıp Komisyonu üyesi Adnan Örhan, Uluslararası Gözaltında Kayıplara Karşı Mücadele Haftası’ndan geçtiklerini belirterek, “432 haftadır kayıplarımızın akıbetini soruyoruz. Özellikle de bu hafta nedeniyle herkese kayıplar karşısında duyarlılık çağrısında bulunuyoruz” dedi. Faillerin ortaya çıkarılması gerektiğini belirten Örhan, “Geçmişte yaşatılan bu vahşet ve acılar bizim gerçekliğimiz bu ülkenin kirli bir tarihi olmuştur. Faillerin yargılanması için defalarca çağrıda bulunduk, belgeler sunduk ama ne yazık ki bu zamana kadar yargılanan kimse olmadı. Tam aksine failler başka yerlerde ödüllerle karşılandı” ifadelerini kullandı.

Örhan’ın konuşmasının ardından İHD Kayıp Komisyonu üyesi Hasan Yalçın ise, 27 Ocak 1993’te Silvan’da öldürülen Ahmet Okuyucu’nun kaybediliş hikayesini paylaştı. Yalçın, “Ahmet Okuyucu’nun dükkanında bulunduğu saat 14.00-15.00 sıralarında müşteri kılığında içeri giren iki kişinin raftan bir şey istediğini anlatan Yalçın, Okuyucu’nun rafa döndüğü an içerideki şahısların Okuyucu’ya arkadan 24 el ateş ettiğini paylaştı. Okuyucu’nun olduğu yerde hayatını kaybettiğini ve iki şahsın cenazenin götürüldüğü devlet hastanesine de gelerek Okuyucu’nun ölüp ölmediğinden emin olmak istediğini aktaran Yalçın, cenazenin imam olan baba Harun Okuyucu tarafından yıkanarak Şeyh Halil Mezarlığı’nda defnedildiğini anlattı. Yalçın, baba Okuyucu’nun da katledilenleri yıkadığı için defalarca saldırıya maruz kaldı.”

Eylem, kayıp yakınlarının 5 dakikalık oturma eylemi ile sona erdi.

İZMİR

İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi, kayıp yakınları ile birlikte her hafta gerçekleştirdiği “Kayıplar Bulunsun Failler Yargılansın” ve “Hasta tutsaklar serbest bırakılsın” eyleminin 383’üncüsünde bir kez daha kayıpların akıbetini sordu. Konak Meydanı Eski Sümerbank önünde toplanan İHD’liler ve kayıp yakınları, kaybedilenlerin bulunmasını ve faillerin cezalandırmasını istedi. Üzerinde gözaltında kaybedilenlerin ve faili meçhul cinayete kurban gidenlerin fotoğraflarının bulunduğu “Kayıplar vicdandır sahip çık” ve “Kayıplar belli failler nerede” pankartları açıldı. Açıklamayı kitle adına İHD yöneticisi Caner Canlı yaptı.

‘CANLILAR GİBİ ÖLÜLERİN DE GEREKSİNİMLERİ VAR’

Geçmişten bu yana gözaltında kaybedilenlerin çoğunun akıbetinin halen ortaya çıkmadığını ve suçluların yargılanmadığını söyleyen Canlı, “Bunun nedeni, hukuk sistemleridir. Çünkü ısrarlı mücadele sonucunda, sayıları az da olsa, belirlenen failler cezasızlık zırhı ile korunmaya devam etmiştir. Bir diğer sorun da zaman aşımıdır. Yaşanan cinayetler insanlığa karşı işlenen suçlardır. Canlıların eşitliğe, özgürlüğe, ekmeğe, suya, kitaba, yeşile gereksinimleri olduğu gibi ölülerin de gereksinimleri var. Kefene, toprağa, mezara, kırmızı karanfillere gereksinimleri var. Ülkemizde bazı ölülerin mezarları olamadı, çünkü onlar bulunamadı. Onların anneleri, kardeşleri; ölüm günlerinde ziyaret edecekleri bir avuç toprak, çevresinde toplanacakları bir mermer, üzerinde doğum tarihi ve sevdiği şiirden bir dizenin yazıldığı taştan bile yoksunlar” diye konuştu.

‘GÖZALTINDA 800 İNSAN KAYBEDİLDİ’

İHD’nin hazırladığı rapora göre bugüne kadar bilindiği kadarıyla 800 insanın gözaltında kaybedildiği bilgisini de paylaşan Canlı, “Kaybedenler yargı önünde hesap vereceklerdir. İHD bu konuda çalışmalarına mücadelesine devam edecektir. Çünkü amacımız, kaybedilenlerin bulunması, faillerinin cezalandırılmasıdır” ifadelerine yer verdi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR