Kayıp yakınları: Hak savunucularını derhal serbest bırakın

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Kayıp yakınları bu haftaki eyleminde 1995’ten beri kendisinden haber alınamayan Gıyasettin Oduncu’nun akıbetinin sorarak, İstanbul’da gözaltına alınana hak savunucularının derhal serbest bırakılmasını istedi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınları tarafından her hafta gerçekleştirilen “Kayıplar bulunsun, failler yargılansın” oturma eyleminin 439’uncusu İHD binasında yapıldı. Eyleme yakınlarını kaybedenlerin aileleri ve İHD kayıp komisyonu üyeleri katılarak kaybedilenlerin ve üç gün önce İstanbul’da gözaltına alınan insan hakları savunucuların fotoğraflarını taşıdı. Bu haftaki eylemde 1995 Diyarbakır’da evden çıkan kendisinden haber alınamayan Gıyasettin Oduncu’nun akıbeti soruldu.

‘ARTIK YETER’

Yıllardır kayıpları aradıklarını ve kayıpların devlet bilgisi dahilinde yapıldığına dikkat çeken İHD Bölge Temsilcisi Abduselam İnceören, hiç bir kayıptan bugüne kadar haber alınmadığını ifade etti. Bir mezarlarının dahi olmadığını belirten İnceören, “Artık yeter” ailelerin ziyaret edebileceği bir mezarlığın olmasını isteyerek adaletin yerini bulmasını istedi.

VEDAT AYDIN ANILDI

Kayıpları bulma mücadelesini sürdüreceklerini yineleyen İnceören, dönemin Halkın Emek Partisi (HEP) Diyarbakır İl Başkanı Vedat Aydın’ın 5 Temmuz 1991 yılında katledilişinin ölüm yıl dönümü vesilesiyle andığını söyledi. Aydın’ın polisler tarafından evinden alınarak götürüldüğünü ve 7 Temmuz’da katledildiğini dile getiren İnceören, Aydın’ın insan hakları savunucusu ve bir dönem İHD Diyarbakır Şubesi başkanlığını yaptığını ifade etti. İnceören, katledenlerin kimler olduğunu bilmediklerini bu nedenle faile meçhul olduğunu diye belirtti.

‘İNSAN HAKLARI SAVUNUCULARI SERBEST BIRAKILSIN’

İstanbul’da gözaltına alınan insan hakları savunucularına da dikkat çeken İnceören, insan hakları savunucuların her zaman hedefte olduğunu anımsatarak, derhal serbest bırakılmalarını istedi.

GIYASETTİN ODUNCU’NUN AKIBETİ SORULDU

Ardından İHD Kayıp Komisyonu Üyesi Hasan Yalçın, 1995 Diyarbakır’da evinden çıkan o günden buyana kendisinden haber alınamayan Gıyasettin Oduncu’nun hikayesini okudu. Yalçın, “Hikayede, Gıyasettin Oduncu Diyarbakır’n Hazro ilçesine bağlı Ormankaya köyünde ikamet ediyordu. Evli 3 çocuk babası Oduncu’ya 1986 yılında köyde korucu olması yönünde büyük baskı uygulandı. Korucular tarafından öldürülen Oduncu, baskılar nedeniyle 1992’de göç etti. 1995’de eşine arkadaşlarıyla göl gideceklerini söyleyen ve evden çıkan Oduncu’dan haber alınmadı. Olaydan 6 ay sonra sivil giyimli 2 polis eve gelerek Oduncu’nun eşine kendisinin nerede olduğunu sordu. Eşi Oduncu’nun kayıp olduğunu söylemesi üzerinde kendisine Adapazar’ından almalarını ister. Bu söylemler üzerine emniyete giden aileye ellerinde böyle bir bilgi olmadığı söylenir” dedi.

Açıklamaların ardından kayıp yakınları aileleri beş dakikalık oturma eylemi yaptı.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR