Kayıp yakınları: OHAL adalet isteyenlere ilan edildi

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Diyarbakır’da 440’ıncı eylemlerini gerçekleştiren kayıp yakınları, 15 Temmuz’un yıl dönümüne dikkat çekerek, asıl darbenin OHAL ile muhalefete yapıldığına vurgu yaptı.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi ile kayıp yakınları tarafından her hafta gerçekleştirilen “Kayıplar bulunsun, failler yargılansın” oturma eyleminin 440’ıncısı İHD binasında yapıldı. Eyleme yakınlarını kaybedenlerin aileleri ve İHD kayıp komisyonu üyeleri katılarak kaybedilenlerin fotoğraflarını taşıdı.

‘OHAL ADALET İSTEYENLERE İLAN EDİLDİ’

Eylemde konuşan İHD Şube Başkanı Raci Bilici, 15 Temmuz’un yıl dönümü vesilesiyle darbeyi yapanları kınadı. Bilici, her zaman darbeye karşı mücadele vererek, adaletin sağlanması için mağdurların yanında olduklarını vurguladı. Türkiye’de halkların özgür ve eşit bir şekilde yaşaması için mücadele verdiklerini kaydeden Bilici, yapılan tüm darbelerden sonra muhalefetin hedef alındığına işaret etti. OHAL ile kolluk güçlerinin insan hakkı ihlalinin arttığını vurgulayan Bilici, “OHAL ile ömürleri boyunca darbeyle mücadele edenler işsiz bırakıldı. HDP’nin eş genel başkanları tutuklanarak demokratik siyasetin önü kapatıldı. Darbeyi yapan kolluk güçlerinden hesap sorulmadı. Zırhlı koruma yasası verildi” dedi.

‘DARBELERİN PANZEHİRİ KÜRT SORUNUNUN ÇÖZÜMÜDÜR’

OHAL’in ömrünü darbelere karşı veren, eşitlik ve özgürlük için mücadele edenlere karşı ilan edildiğini söyleyen Bilici, “İktidar gibi düşünmeyen herkese her gün yeni bir darbe yapılıyor. Hayatın her alanında baskı var. Devlet kayıpları bulsun. Bulmadığı sürece darbeleri güçlendiriyor. Darbelerin panzehiri güçlü bir demokrasisidir. Kürt sorununun çözümüdür. Bunu yapmadıkları sürece darbelerin önünü alamazlar. Hükümetin bu yanlış politikalardan vazgeçmesi gerekir” ifadelerini kullandı.

RECEP İKİNCİSOY’UN AKIBETİ SORULDU

Ardından İHD Kayıp Komisyonu üyesi Hasan Yalçın, 16 Temmuz 1980 tarihinde Diyarbakır’daki evinin önünde kaçırılarak, kaybedilen Recep İkincisoy’un hikâyesini anlattı. İkincisoy’un, sık sık sivil giyimli polisler tarafından tehdit edildiği belirten Yalçın, olay günü saat 23.00’da evine gelirken kapının önünde kaçırıldığı söyledi. İkincisoy’un kaçırılmasının ardından yapılan tüm başvuruların sonuçsuz bırakıldığını dile getiren Yalçın, olayın görgü tanıkları olmasına rağmen karanlıkta bırakıldığını sözlerine ekledi.

5 dakikalık oturma eyleminin ardından açıklama son buldu.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR