Kaymakam Safitürk’e suikastın ilk duruşması görüldü: Bu bir kumpastır

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Derik belediyesine kayyum olarak atanan Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk’ün bombalı saldırı sonrası yaşamını yitirmesine ilişkin ilk duruşması görüldü. Savunma yapan sanıklar bunun bir kumpas olduğunu söyledi.

Mardin’in Derik ilçesinde belediyeye kayyum olarak atanan Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk 10 Kasım 2016 tarihinde makamına konulan bombanın patlaması sonucunda yaşamını yitirmesiyle ilgili açılan davanın ilk duruşması görüldü. Aralarında belediye çalışanlarının da bulunduğu 11’i tutuklu toplam 15 kişinin yargılandığı davanın duruşması Mardin 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde gerçekleşti. Tutuksuz yargılanan Abdülkadir Deniz, Mehmet Ali Yazıl, Saime Ateş Mesutoğlu ve Hüseyin İzci duruşmada hazır bulunurken, başka illerdeki cezaevlerinde tutuklu olan Tahsin Erdaş, Şerif Mesutoğlu, Mehmet Deniz, Nursel Eser, Ahmet Deniz, Devran Aslan, Fikret Bağı, Fikret Deniz, Vedat Erol, Zinet Erdaş ve Zuhal Dalçin ise Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden duruşmaya katıldı. Yaşamını yitiren kaymakamın babası Asım Safitürk ile Mardin Valisi Mustafa Yaman ile Derik Kaymakamı Hakan Kafkas da duruşmayı izledi.

Yapılan kimlik tespitlerinin ardından tutuklu bulunan Şerif Mesutoğlu ile Tahsin Erdaş savunma yaptı. Mesutoğlu, üzerinde kılı bulunduğu ileri sürülen ve belediyenin tuvaletinde bulunan eldivenin olaydan 5-6 gün önce odasındaki çiçeklerin toprağını değiştirmek için evinden getirdiğini söyledi. Mesutoğlu, eldivenleri Kaymakamlık binasının tuvaletin penceresinden attığına ilişkin iddianın gerçek olmadığını belirterek, “Binanın 24 saat kamerayla izlendiğini bilen birinin eldiveni atması söz konusu olamaz. Olayda yaralanmam dolayısıyla hastanede tedavi edilirken serum takılması için elime iğne aparatı takıldı. Emniyette gözaltındayken bu çıkarıldı. Eldivendeki çıkan kıllar da aparata yapışan kıllardır. Olayla ilgim yok, bu bir kumpastır. Beraatimi talep ediyorum” diye konuştu.

Verilen aranın ardından sonra başlatılan ikinci oturumda ise tutuklu sanık Vedat Erol, Devran Aslan ve Fikret Bağı savunma yaptı. Her 3 kişi de suçsuz olduklarını söyleyerek beraatlerini talep etti.

Savunmaların ardından kısa bir ara veren mahkeme heyeti, tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devamına karar vererek, SEGBİS arıza dolayısıyla duruşmayı 19 Haziran’a erteledi.

3’ER KEZ AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET İLE 54 YIL HAPİS CEZASI İSTENİYOR

İddianamede, Abdulkadir Deniz, Ahmet Deniz, Devran Aslan, Fikret Baği, Fikret Deniz, Hüseyin İzci, Mehmet Deniz, Mehmet Ali Yazıl, Nursel Eser, Saime Ateş Mesutoğlu, Şerif Mesutoğlu, Tahsin Erdaş, Vedat Erol, Zinet Erdaş ve Zuhal Dalçin hakkında, “Devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozmak”, “Kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle tasarlayarak öldürmek”, “Kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle tasarlayarak öldürmeye teşebbüs etmek”, “Silahlı terör örgütüne üye olmak”, “Kamu malına zarar vermek”, “Tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurma veya el değiştirilmesi” ve “6136 sayılı Yasa’nın 12. maddesine muhalefet” suçlarından 3’er kez ağırlaştırılmış müebbet ile 23 yıldan 54 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR