Kayyum selayı yasakladı

0
194

Özalp’da yaşamını yitiren bir yurttaşın yakınlarının akşam saatlerinde sela için ilçede bulunan müftülüğe başvurmasının ardından ortaya bir skandal çıktı. Müftülük, Qelqeli Belediyesi’ne atanan kayyum Ferhat Vardar’ın akşam saatlerinde selayı yasakladığını söyledi

Wan”ın Özalp İlçesinde Demokratik Bölgeler Partisi’nin (DBP) seçilmiş belediye eşbaşkanlarının yerine atanan kayyum Ferhat Vardar, evinin etrafına adeta çin seddi örmesinin ardından şimdide evine yakın camilerde akşam sela okunmasını yasakladı. Yasak, 1 Eylül akşamı yaşamını yitiren bir kişinin yakınlarının Müftülüğe yaptığı sela başvurusu ‘Kaymakam yasakladı, gece okuyamıyoruz’ denilerek reddedilmesinin ardından ortaya çıktı. İslam dinine göre ölen kişi sela okunmadan toprağa verilemiyor.  Sela yasağı ile birlikte akşam saatlerinde yaşamını yitiren kişinin cenazesi sabah 07.00’a kadar bekletilmek zorunda.

Mantıkla izah edilemez

Konuya dair konuşan DBP’li Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkanı Cahit Bozbay, uygulamanın akılla mantıkla izah edilemeyeceğini söyledi. Kayyumun belediyede Kayyum, Kaymakamlıkta Kaymakam, Valilikte Vali olduğunu ancak sokakta bir karşılığının olmadığını kaydeden Bozbay, Qelqeli’de Kaymakamın bu yetkilerinden birini kullanarak sela okunmasını yasakladığını söyledi.

Cenzae bekletilmez

Türkiye’ de din işlerinin Kurana göre değil, iktidarın politikalarına göre şekillendiğini belirten Bozbay, “Özalp’ta mülki idare amiri sözlü olarak böyle bir karar almış. Burada mağdur olan halk oluyor. Sela okunmadan ölü toprağa verilemiyor. Bizde ölü bekletilmez. Gelenekler böyle ve buna denk düşmeyen kararlar almak sorunlar doğurur” dedi.

İlçe halkı ise kaymakam konağı ve cami arasında yakın bir mesafenin bulunduğunu ve muhtemelen kayyumun bu nedenle böyle bir karar aldığını belirtti.

Yolu trafiğe kapattı

Öte yandan, Adliye ve Kaymakamlık binasının bulunduğu caddeyi tamamen trafiğe kapatan kayyum, buna itiraz eden esnafa ‘Kepenk kapattığınız günlere sayın’ yanıtını verdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here