KDP’nin gözaltına aldığı Êzidî çocuktan 3 yıldır haber alınamıyor

Post date:

Author:

Category:

DAİŞ’in esaretinden kurtulan 13 yaşındaki Rezzan Qasim Xidir adlı Êzidî çocuk, Şengal özgürleştirmesi sırasında KDP güçleri tarafından gözaltına alındıktan sonra bir daha kendisinden haber alınamadı. Aile, Şengal Ezdi Peşmerge Güçleri Komutanı Qasim Şeşo’yu sorumlu tutuyor.

DAİŞ’in 3 Ağustos 2104 tarihindeki Şengal saldırısı ardından Domis köyünde esir alınan 13 yaşındaki Rezzan Qasim Xidir adlı Êzidî çocuk, Şengal’in özgürleştirilmesinden sonra bu sefer KDP tarafından gözaltına alındı. DAİŞ’in KDP ajanı olmak suçladığı Rezzan, Şengal’in özgürleştirilmesinden sonra bu kez DAİŞ’in ajanı olmakla KDP tarafından tutuklandı. 16 yaşında olan Rezzan Qasim Xidir’in babası Şemo Qasim Miraz, oğlunun KDP’nin elinde olduğunu söyledi.

‘KASIM ŞEŞO OĞLUN DAİŞ ÜYESİ DEDİ’

Baba Miraz, Şengal’in özgürleştirilmesinden sonra oğlunun televizyonda konuştuğunu ve Şengal Ezdi Peşmerge Güçleri Komutanı Qasim Şeşo’nun yanında gördüklerini belirterek şunları söyledi: “Qasim Şeşo’nun yanına çocuğumu sormaya gittim. Çocuğum Qasim Şeşo’nun yanında tam 6 ay kalmış ama hiçbir defasında da bana çocuğumu göstermediler. Kasim Şeşo bana çocuğumun DAİŞ üyesi olduğunu söyledi, ben de dedim ki ‘Eğer üyesi olsaydı sizinle savaşırdı, çocuğum DAİŞ üyesi değil’ dedim.”

‘ÇOCUĞUM BAŞUR’DA YERİNİ SÖYLEMİYORLAR’

Çocuğunu bulmak için evini Başur’dan getirdiğini ifade eden baba Miraz, oğlunu Asayis, askeri kurumlar ve mahkemeler sorduğunu fakat bir türlü bulamadığını belirtti. Baba Miraz, “‘Bizimle alakamız yok’ dediler, göstermek istemiyorlardı, gerçeği söylemiyorlardı. Diyorlardı ki ‘Başur’a götürmüşüz ama tam da yerini söylemiyorlardı. Duhok’taki tüm mahkemelerde sordum ama bana yerini söylemediler. Asayis çocuğumdan DAİŞ ile ilgili bilgiler aldığını söyledi. Çocuğumu kaybettiriyorlar ama birçok DAİŞ üyesini de peşmerge yaptılar. Rezzan daha 13 yaşındaydı” diye konuştu.

‘BASİME DERVİŞ ADLI KIZ DA TUTUKLU, YERİNİ SÖYLEMİYORLAR’

Çocuğunun herhangi bir savaşta bulunmadığına dikkat çeken baba Miraz, Peşmergenin köye gittiğinde çocuğunun eli bağlı bir şekilde bulunduğu bilgisini de paylaştı. Baba Miraz çocuğunun başına bir şey gelmesi halinde sorumlusunun Qasim Şeşo olacağının altını çizerek şu çağrıda bulundu: “Biz sadece çocuğumuzun nerde olduğunu yerini bilmek istiyoruz. İnsan hakları kurumlarına da bilgi verdik fakat yine bir şey belli olmadı. Kızılhaç da gelmişti onlara da söyledik ama onlar da bizim için bir şey yapmadı. Birçok kişi, kurum geldi fakat kimse bize yardımcı olmadı. Basime Derviş adlı kız da şuanda Başur’da tutuklu fakat onun da yerini söylemiyorlar.”

‘ÇOCUĞUMUZ QASİM ŞEŞO KAYBETTİRDİ’

Rezzan’ın annesi Sinem İbrahim İlyas da çocuğunun fotoğraflarını göstererek şunları söyledi: “Biz hiç bir şey istemiyoruz, sağ olduğunu biliyoruz sadece çocuğumu getirin. İki çocuğum var, o da en büyüğü idi. Ben çok zahmet çektim onunla, Qasim Şeşo’nu yanında gittim sadece yerini göstermesini istedim. Şeşo yemin etti oğlumu getireceğine dair fakat yemini yalan çıktı. Bu sonlarda yine Kasım Şeşo’nun yanına gitmek istedik fakat bize izin verilmedi. KDP Asayiş sorumlusu Nuri ayak ayaküstüne atmıştı, biz Rzzzan’dan bahsettiğimizde bize dedi ki ‘Çocuğunuz burada değil, DAİŞ’tedir.’ Qasim Şeşo Şengal özgürleştirilmeden önce kendisi diyordu, ‘Biz biliyoruz, DAİŞ’in elindedir, tutukludur, DAİŞ ile ilgisi yoktur’ diyordu, ama şimdi farklı bir şey diyorlar. Biz biliyoruz ki çocuğumuzu Qasim Şeşo kaybettirdi.”

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR