Kıbrıs görüşmeleri başladı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Kıbrıs sorununun çözümü için yürütülen 18 aylık müzakerelerin ardından taraflar, dün Cenevre’de bir araya geldi. 3 günlük görüşmelerin ardından İngiltere, Yunanistan, Türkiye ve BM’nin katılımıyla toplantılar yapılacak

Kıbrıs sorununun çözümü için taraflar, dün İsviçre’nin Cenevre kentinde bir araya geldi. Güney Kıbrıs Lideri Nicos Anastasiades ile Kuzey Kıbrıs Lideri Mustafa Akıncı’nın da katılımıyla adada kapsamlı çözüm için 3 gün sürmesi planlanan müzakereler başladı. Birleşmiş Milletler’in (BM) arabuluculuğuyla yapılacak görüşmelerin ilk aşamasında Akıncı ve Anastasiades üç gün baş başa müzakerelerde bulunacak. 2014 yılının Şubat ayından beri süren müzakerelerde, 6 ana başlık var. Avrupa Birliği (AB), ekonomi, mülkiyet ve yönetim başlıklarında ciddi ilerleme kaydedildiği belirtilirken, 70 noktada pürüz olduğu kaydediliyor.

İkili ve üçlü görüşmeler

Perşembe günü de müzakerelere üç garantör ülke olan Yunanistan, Türkiye ve İngiltere’den temsilciler ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres de katılacak. Ayrıca Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, İngiltere Başbakanı Theresa May, Akıncı ve Anastasiadis’in de ikili ve üçlü görüşmeler yapması da planlanıyor.

Yunanistan: Hazırız

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, önceki gün Kıbrıs çözüm müzakerelerine “en üst düzeyde katılmaya hazır olduğunu” açıkladı. Başbakanlık bürosundan yapılan açıklamada, “Türkiye tarafında da aynı amaç güdülüyorsa, 12 Ocak’ta yapılacak garantör devletler görüşmelerine en üst düzeyde katılmaya hazır olduğu” ifade edildi. Görüşmelere ilişkin konuşan Akıncı ise “İhtiyatlı olmalıyız. Kötümser değilim ama her şeyin birden olacağı gibi aşırı bir beklenti içinde olmaya da gerek duymuyorum. Zorlu bir hafta olmasını bekliyoruz” dedi.

18 aylık müzakere

Anastasiades ve Akıncı, Cenevre görüşmelerinden önce 18 ay süren bir müzakere süreci yürütmüşlerdi. Anlaşmaya varılması durumunda referanduma gidilecek. 2004’te gündeme gelen ve eski BM Genel Sekreteri Kofi Annan’a atıfla “Annan Planı” diye anılan uzlaşma, Kuzey kesiminde kabul edilirken; Güney’de kabul görmemişti.

CENEVRE

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR