Kılıçdaroğlu’ndan hükümete: Faiz lobisi önünde secde ederler

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, hükümetin 15 yıl boyunca faiz lobisine 145 milyar dolar ödediğini belirterek, “Çıkıp ‘Eyy Kılıçdaroğlu biz bunu ödemedik’ demiyorlar. Bunlar faiz lobisinin has adamları. O lobinin önünde secde ederler” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu. Değişen sınav sistemlerine dair Kılıçdaroğlu, “Her bakan değiştiğinde değişiyor. Her bakan değiştiğinde bir sistem değişiyorsa o sistem milli değildir. Bakana göredir. Aileler de perişan. Çocuklarımızın iyi okumasını isteriz. İyi okullarda okumalarını isteriz. Dünyayı sorgulamalarını isteriz. Çocukların hakları da var. O hakların neler olduğunu onlara öğretmek isteriz. İyi öğretmen olmasını, iyi öğretmenlerin çocuklarımızı eğitmesini isteriz. Adı milli ama bu bakanlık milli değil. Vatandaşın, eğitimcilerin haberi yok. Bu nasıl milli” dedi.
AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın TEOG açıklamasını hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Birisi kalkıyor, eğitimci değil, eğitimi de bilmiyor, başbakana söylerim bu kalkar diyor. Milli Eğitim Bakanı taksi durağında TEOG’un kaldırıldığını açıklıyor. Böyle bir devlet yönetimi olabilir mi? Neye göre koydun, neye göre kaldırıyorsun” diye tepki gösterdi.
ET FİYATLARI
Et fiyatlarını gündemine alan Kılıçdaroğlu, “Gül gibi ülkeyi samana muhtaç ettiler bunlar. Et ithal ediyorlar. Onların deyimi ile kemiksiz et ithal ediyorlar. Bununla eti ucuzlatacaklar. İlk et ithalatı 2010’da başladı. 2017’deyiz. 7 yıldır et ithal ediyorlar, 7 yıldır bu ülke pahalı et yiyor. 2 mağazada etleri satacaklar. 70 bin kasap isyan ediyor. Niye isyan ediyorsunuz. Yarın önünüze sandık gelecek, demokratik yollardan hesabını soracaksınız. Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanvekili açıklama yapıyor, ‘Ele vereceğinize bize verin satalım dedik’ diyor. O paraya sahip çıkıyor, köşeyi dönene sahip çıkıyor, kasaba mı sahip çıkacak. Et fiyatlarını düşürmenin yolu besiciyi desteklemekten gelir. Bunları bilmiyorsan, git kardeşim Amerika’ya bak, Almanya’ya bak, Fransa’ya bak, Hollanda’ya bak nasıl yapıyor” diye konuştu.
‘KİMSENİN CAN GÜVENLİĞİ YOK’
AKP’li Balıkesir Belediye Başkanı Edip Uğur’un istifasını açıklarken yaptığı “ailenize ve evinize ulaşan tehditler katlanacak bir durum olmanın ötesine geçmiştir” şeklindeki konuşmasını kürsüden okuyan Kılıçdaroğlu, “Hiç kimsenin can güvenliği yok. Bunu sağlayan bağımsız yargıdır. Sıradan bir insan değil, halkın desteğiyle gelmiş. Çıkıp tehditler geldi diyor. Bir Allah’ın kulu bir savcı çıkıp da ‘kim seni tehdit etti’ diyerek bir soruşturma açmadı, açamadı, korktu. Ama Burak Akbay hakkında açarlar, Cumhuriyet hakkında açarlar, neden? Talimat aldıkları için” ifadelerini kullandı.
NİYE KAÇIYORSUN?
Erken yerel seçim çağrısını hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Gelmediler, kaçtılar. Hayatımda milli iradeden korkup kaçan bir genel başkan görmemiştim, onu da görmek bana nasip oldu. Şimdi teklifi biraz daha yumuşatıyorum kaçmasın diye; gel istifa eden ve görevden alınan belediye başkanları için seçim yapalım. Özel düzenleme yapalım. Milli iradeye saygı gösterelim. Niçin korkuyor niçin kaçıyorsun? Hodri meydan demeye devam edeceğim sonuna kadar. Onu sevdiğimiz için değil demokrasiye saygı duyduğumuz için yapıyoruz… Atamayla başkan gelmesin onu Kenan Evren yapıyordu. Ama korkuyorlar kaçıyorlar” diye konuştu.
FAİZ LOBİSİ ÖNÜNDE SECDE EDERLER
Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: “Ülkeyi yönetemiyorlar ama iki konuda hakkını yememek lazım. Bir; kendilerine ve yandaşlarına çok iyi çalışıyorlar. İki; Faiz lobisine çok iyi çalışıyorlar. Kimse ellerine su dökemez. Sadece yabancılara 15 yılda ödedikleri faiz 145 milyar dolar. Şimdi diyorlar ki İMF’ye borçlanmadık. Bunu kime ödediniz. Çıkıp ‘Eyy Kılıçdaroğlu biz bunu ödemedik’ demiyorlar. Bunlar faiz lobisinin has adamları. O lobinin önünde secde ederler. 620 milyar TL’yi kime ödediniz. Peki yandaşa nasıl çalışıyorlar. Yandaş köprü yapacak. Ama ‘param yok’ diyor. ‘Ben sana garanti veririm’ diyor. Köprüden araç geçme garantisi vereceğim diyor. Vatandaş verecek o parayı. Şehir hastanesi yapıyorlar, hasta garantisi veriyorlar. ‘Hasta olsa da olmasa da sana parayı ödeyeceğim’ diyorlar. Ama hapishanelerde böyle bir garanti yok çünkü hapishaneler tıka basa dolu.”
Kılıçdaroğlu, Başbakan Binali Yıldırım’ın Paradise Papers olarak adlandırılan belgeler arasında oğulları Erkam Yıldırım ve Bülent Yıldırım’ın şirketlerinin çıkmasıyla ilgili de şöyle konuştu: “Vatandaşa altını bozdur, vergi öde diyorsun. Önce sen örnek ol. Sen gidip Malta’da şirket kuruyorsun. Ekonomi kötü gidince yastık altındaki altınları çıkar diyorlar. Dövizin varsa bozdur. Millet koşa koşa döviz bozdurdu sanki herkeste var. Sen niye dövizini bozdurmuyorsun. Yurt dışındaki bankalarda dövizlerini tutuyorsun. Vatandaşa diyorsun dövizlerini bozdur. Sabah musluğu açınca 5 tür vergi ödüyoruz. Gün içinde 494 çeşit vergi ödeniyor. Öldükten sonra da vergiden kurtulmuyoruz. Tabut vergi, kefen bezi vergi. Ama bu Ankara’daki beyler vergi ödememek için şirketlerini götürüp vergi cennetlerinde kuruyorlar. Bunların yatacak yeri yok, vallahi de billahi de yok. Sayın Başbakan çocuklarım dahil herkesin hesabı incelensin diyor. Şimdi arkadaşlarım vergi cennetlerinde kimin ne kadar parası var araştırma önergesi verecekler. Umarım başbakan verdiği sözün arkasında durur. Biz de bu karanlık tarafı hep birlikte aydınlatmış oluruz.“
- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR