Kilis ve Karkamış sınırında plakasız araçlar cirit atıyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Kimsenin yaklaştırılmadığı ve TSK’nin sıkı denetiminde olan Kilis ve Karkamış sınır hattı ile kent merkezlerinde kontrollere takılmadan gezen plakasız araçlar, halkı tedirgin ediyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) himayesindeki gruplarla işgal etiği Cerablus, Ezaz, Bab ve El Rai’yi (Çabanbey) bölgesine (Şehba) sınır olan Kilis ve Karkamış hattında beyaz, gri renkli plaksız araçlar cirit atıyor. Araçların kime ait olduğu, içindekilerin kim olduğu hakkında bilgi edinmezken, araçları kullanan sakallı kişiler bölgede tedirginlik yaratıyor. Kilis’te yaşayan yurttaşlar, bu araçların ön camının sağ tarafından Arapça “Polis” yazılı olduğunu söyledi. Görgü tanıkları, plakasız araçların arama noktalarında ve sınır kapılarında durdurulmadan serbest geçtiğini ifade ettiler.

ARAÇLARI KULLANAN ÖSO GURUPLARI

Görüntü vermekten çekinen Hasan Baş isimli bir yurttaş, araçları kullananların ÖSO içinde yer alan şahıslar olduğunu ileri sürdü. Şehir içinde bu araçların durdurulup aranamadığını belirten Baş, bu araçları kullanan şahısların polisten çok yetkiye sahip olduğunu, plaksız araçların kentte yaşayan yurttaşlar içinde tedirginlik yarattığını ifade ederken, “Suriye savaşının başlamasından sonra huzurumuz kalmadı. Ne oldukları belirsiz, sakallı şahıslar geliyor. Biz bunları tanımıyoruz. Buda bizi çok fazla kaygılandırıyor” dedi.

ARAÇLAR DAHA ÖNCE GÖRÜNTÜLENMİŞTİ

Kilis ve Karkamış sınırında gezen plakasız araçlar daha önce Hatay sınırında ve Mersin limanında görüntülenmişti. Bir buçuk yıl önce Mersin Limanı’nda Beyaz renkli ISUZU marka pikapların Kilis Öncüpınar Sınır Kapısı üzerinden Suriye’ye gönderildiği basına yansırken, bu araçların Suriye’de El Nusra ve DAİŞ’in hakim olduğu alanlara gönderildiği ileri sürülmüştü. Aynı şekilde Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde de bu araçların radikal guruplara gönderildiği belirtilmişti.

TSK DENETİMİNDE GEZİYORLAR

Mersin ve Hatay’da radikal guruplara satılan bu araçlar ile Kilis ve Karkamış’ta dolaşan plakasız araçların benzerlik göstermesi dikkat çekerken, kimsenin girmesine izin verilmeyen ve özel güvenlik alanları olarak ilan edilen yerlerde rahat dolaşmaları, araçların TSK bağlantılı olduğunu gösteriyor.

Erdoğan Alayumat / Hacı Yusuf Topaloğlu – dihaber

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR