Koalisyon sınırda, YPG teyakkuzda

Post date:

Author:

Category:

Array

Koalisyon güçleri heyeti, TSK’nin saldırdığı Dirbêsiyê’de ve sınırda incelemelerde bulunurken, YPG/YPJ güçleri teyakkuzda. Sınır hattı boyunca TSK saldırıları sürerken, Kuzey Suriye için uluslararası güvence isteniyor

DAİŞ’e karşı uluslararası koalisyon güçleri komutanlarından oluşan 8 kişilik heyet, dün YPG/YPJ komutanlarıyla beraber Dirbêsiyê’de TSK tarafından bombalanan noktaları ziyaret etti, incelemelerde bulundu. TSK ise, Efrîn’den Qamişlo sınırına kadar sınıra yığınak yapmaya ve yer yer saldırılarına devam ederken, YPG/YPJ teyakkuza geçmiş durumda.

Koalisyon incelemede

Heyette yer alan komutanlar, Türk ordusunun bombaladığı köyleri ziyaret etti. ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) ise, Koalisyon güçlerinin, Türkiye ve Rojava sınırında devriye nöbeti tuttuklarını bildirdi. CENTCOM’dan yapılan yazılı açıklamada, “Koalisyon güçleri, Suriye Demokratik Güçleri (SDF) ve Türkiye arasındaki çatışma ve güvenlik güçlerinin sınırdan birbirlerine ateş açtığı yönündeki haberleri anlayabilmek için Suriye ve Türkiye sınırında devriye nöbeti tutmaktadır” ifadeleri kullanıldı. Öte yandan Mêrdîn’in (Mardin) Qoser (Kızıltepe) ilçesi ile Rojava arasında birçok mahallede 2013 yılında örülmeye başlanan beton duvarın bir kısmı kaldırılmaya başlandı.

Saldırılar sürüyor

Efrîn Kantonu’na da saldırılar artarak sürüyor. Askeri kaynaklardan alınan bilgilere göre, Türk savaş uçakları Efrîn’in Bilbile ilçesi üzerinde uçuş yaptı. TSK, 26 Nisan’dan beri Raco, Şiye, Şera ve Cindires ilçelerine topçu atışları ile saldırıyor. Efrîn’in Şiye ilçesine bağlı köylerin sınırına askeri araçlarını yerleştiren TSK, sınırda hendek kazıyor; Şehba’ya bağlı Semûqa, Til Midyeq, Hesiye köyleri ve Şehba Barajı alanlarına da ağır silahlarla saldırıyor. YPG/YPJ güçleri ile Demokratik Suriye Güçleri’ne (QSD) bağlı gruplar, TSK saldırılarına sert karşılık veriyor.

Halk savunmada

Kuzey Suriye Federasyonu’nda halk, Türkiye’nin olası saldırılarına karşı savunmada. Birçok kentte halk silahlanarak devriye gezmeye ve nöbete başladı. Kürt, Arap, Süryani, Türkmen yurttaşlar, “İşgale asla izin vermeyeceğiz, topraklarımızı her koşulda savunacağız” dedi.

AKP’nin Tel Abyad senaryosu

AKP’nin yarı resmi yayın organı Yeni Şafak gazetesi, Ankara’nın ÖSO gruplarına Tel Abyad’a saldırı için “Hazır olun” talimatı verdiğini öne sürdü. Havuz gazetesi, Özelk Kuvvetler’in Tel Abyad’ı işgal ederek ÖSO’ya teslim edeceğini iddia etti. Harekatla Kuzey Suriye’nin üçe bölünmesinin amaçlandığı öne sürüldü.

DIRBÊSIYÊ/ANHA

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR