Kobanê ve Şengal halkına destek kararı alan 35 meclis üyesine soruşturma

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

İpekyolu Belediyesi’nin AKP ve DBP’li 35 meclis üyesi hakkında, Şengal ve Kobanê halkına yardım etme kararı aldıkları gerekçesiyle soruşturma açıldı.

Van İpekyolu Belediyesi’ne atana kayyum, AKP ve DBP’li 35 meclis üyesi hakkında, DAİŞ saldırısına maruz kalan Şengal ve Kobanê halkına yardım etme kararı aldıkları gerekçesiyle soruşturma açtırdı. Van Valiliğince açılan soruşturma, meclisin 5 Şubat 2015 tarihinde aldığı kararın “Affet kararı alınmamış” gerekçesiyle İçişleri Bakanlığı’nın izni doğrultusunda 16 Kasım 2016’da açıldı.

‘İNSANİ GÖREVİMİZİ YAPTIK’

İtiraz ettikleri soruşturmanın 8 aydır sürdüğünü belirten DBP’li Meclis Üyesi Avukat Abdulbasit Bildirici, savaş ve katliam tehdidinden kaçanlara yardım etmenin insani bir görev olduğuna dikkat çekti. Bildirici, “Diyor ki ancak ‘afet olursa’ yardım toplanır. Oysa sığınmacılık ve savaştan kaçanlara yardım etmek insanidir. Zaten sığınmacılık hususu bir afet ya da doğal afet değildir. Kaldı ki devletin kendisi de yardım etti ama biz yapınca hakkımızda soruşturma açılıyor” dedi.

‘MECLİS ÜYELERİ YETKİLİ’

Meclisin bu kararı almada yetkili olduğuna işaret eden Bildirici, “Biz belediye meclis üyeleri olarak yaşanan bu insanlık dramına karşı sessiz kalamazdık. O yüzden meclisin ortak kararıyla söz konusu savaştan kaçarak ülkemize gelen insanların mağduriyetlerinin bir nebze de olsa giderilmesi adına; 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun l4/a v 15/a maddeleri doğrultusunda kendilerine 150 bin TL’lik maddi yardım yapılması hususunda meclis üyelerine yetki verilmiş ve gerekli iş ve işlemlerin ilgili kurumlarca yürütülmesi de ayrıca karara eklenmişti” diye konuştu.

‘DEVLETİN GÖZETİMİNDE YAPILDI’

Özellikle halktan yardım topladıkları için soruşturmalık olduklarını vurgulayan Bildirici, şöyle dedi: “Biz yardım toplayınca soruşturma nedeni oluyor ama kendileri toplayınca hiçbir şey olmuyor. Yardım kampanyası neticesinde halkımızdan toplanan onlarca TIR yardım sığınmacılara ulaştırıldı. Bütün bu yardımlar devletin gözetiminde yerine teslim edildi. Toplanan yardımların yerine ulaşıp ulaşmadığı meselesi ayrıca güvenlik kuvvetlerinin takip etmesi gereken ve takip ettiği bir meseledir. Dolayısıyla yardımlar devletin gözetimi altında yapıldı.”

İTİRAZA RAĞMEN SORUŞTURMA SÜRÜYOR

İçişleri Bakanlığı Mülkiye Teftiş Kurulu Başkanlığı’nın kararıyla meclisin tüm üyeleri hakkında soruşturma açıldığını vurgulayan Bildirici, “Suriye ve Irak’tan DAİŞ çetelerinin katliamlarından kaçıp yerlerini ve yurtlarını terk ederek Türkiye’nin muhtelif şehirleri ile birlikte Urfa’nın Suruç ilçesine yoğun bir şekilde göç olmuştu. Söz konusu savaştan kaçarak ülkemize gelen insanların mağduriyetlerinin bir nebze de olsa giderilmesi adına kendilerine 150 bin TL’lik yardım yapılması hususunda karar aldık. Mecliste grubu bulunan iki partinin (DBP ve AKP) ortak hareket ederek böyle bir karar almış olması dahi alınan kararın tamamen insani gerekçelerle ve sadece yardım etmek amacıyla alındığının açık göstergesidir. Belediye meclisinin aldığı karar bu yöndedir. Açıkçası müfettişlik bu suçlama ile tabiri caiz ise öküzün altında buzağı aramaktadır. Meselinin özü ise şudur; O günlerde bütün ülkenin de bildiği gibi tam bir insani dram yaşanmıştır. Belediyemiz ise bu drama duyarsız kalmamıştır. Gerek belediyenin verdiği, gerekse halktan toplanan bütün yardım tamamen sığınmacılara harcanmış ve onlara teslim edilmiştir” ifadelerini kullandı.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR