KODAR çözüm projesini yayınladı

Post date:

Author:

Category:

Array

Kısa süre önce yol haritası açıklayan Rojhilat Kürdistan Özgür ve Demokratik Toplumu Kongresi (KODAR), İran’daki 12’inci cumhurbaşkanlığı ve 5’inci yerel seçimler ile Kürt sorununa ilişkin çözüm önerilerini proje halinde yayınladı.

Projede, bir süre önce ‘İran’ın demokratikleşmesi ve Kürt sorununun çözümüne’ yönelik değerlendirme ve pratik çözüm önerilerini hükümete, devlet ve topluma ‘KODAR yol haritası’ başlığı altında sunulduğu kaydedilerek, “Siyasi mücadelenin devamı ve mücadele düzeyini geliştirmede, kültürümüzü koruma ve savunmamızda ısrarlıyız” denildi.

İran’ın, 1980’den bu yana devam eden siyaset, gerilim ve çözümsüzlükte ısrar edip daha fazla merkezileşerek, çözüm yollarını tıkadığına da dikkat çekilen projedeki maddeler şöyle:

* Demokratik siyasi atmosferi oluşturmak amacıyla, güvenlik adı altında uygulanan militarist sistemden çıkma hazırlıklarının yapılması.

* İran’da demokratik atmosferin oluşumunda etkili kilit rol oynayacağına inandığımız anayasa değişikliği hazırlıklarının yapılması.

* Sivil toplum ve siyasi örgütlenmelere önünde engel olan yasal ve yasal olmayan engellerin kaldırılması ve özgürlük hakları çerçevesinde her vatandaş ve toplum gruplarının eylemliklerini geliştirme ve sivil itaatsizlik haklarını kullanmasını güvence altına alınması.

* Kadına yönelik şiddet ve cinsiyetçilik içeren tüm kanun, madde ve tüzükleri iptal edilmesi.

* Merkezi idareciliğin dağıtılarak yerel yönetim sistemine geçilmesi ve bu yönetimlere siyasi, kültürel, ekonomik ve eğitim alanında yetki verilmesi.

* Kürt sorununun ve İran yaşayan halkının, etnik ve inanç gruplarının yaşadığı sorunları resmi olarak kabul edilmesi ve İran siyasi coğrafyasında yerel yönetimlere dayanarak optimal bir çözüme kavuşturulması.

* İran’da yaşayan halklar için; Kürt, Azeri, Arap, Belluc, Türkmen ve diğer halklar ile kültürlerin anadilde eğitim hakkının tanınması ve bu hakkın ilkokuldan yüksek okula kadar uygulanması.

* Ekolojiyi tehdit ve tahrip eden tüm projelerin iptal edilmesi.

* Tüm siyasi tutukluları şartsız bir şekilde özgürleştirme, özgür iradenin önünü açma ve varolan idam kanununu kaldırma.

TAHRAN

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR