Kolombiya’da ‘genel af’ onayı

Kolombiya yönetimi ile FARC arasındaki anlaşmada bir engel daha aşıldı. Genel af yasası parlamentodan geçti.

Kolombiya’da hükümetin barış anlaşması yaptığı Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) gerillaları için öngörülen af yasası, 28 Aralık’ta parlamentonun onayına sunuldu.

Parlamentonun her iki kanadında çoğunluğu elinde bulunduran Devlet Başkanı Juan Manuel Santos’un partisinden vekillerin oyları, tasarının yasalaşması için yeterli oldu. Anlaşma koşullarına karşı çıkan muhalefetteki sağ eğilimli Demokratik Merkez partisi üyeleri, oylama sırasında Genel Kurul salonunu terketti.

Konuyla ilgi bir açıklama yapan İçişleri Bakanı Juan Fernando Cristo, “Bu, FARC mensuplarının önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde silahsızlanması ve eylemlerine son vermesinin garantisi için önümüzde engel kalmadığı anlamına geliyor” dedi. Bakan, ayrıca “Anlaşmanın uygulanmaya başlaması ve FARC’ın silahı terketmesi artık tamamen Birleşmiş Milletler’in elinde” ifadelerini kullandı.

Af yasasından 7 bine yakın militanın yanı sıra bazı askerlerin de faydalanması öngörülüyor. Af yasası, savaş suçu işlemiş ve insan hakları ihlali yapmış olanları kapsamayacak.

Uribe, sabote etme peşinde

Kolombiya hükümeti, Küba ve Birleşmiş Milletler arabuluculuğunda masaya oturduğu FARC ile 52 yıllık savaşı, barış anlaşması imzalayarak sonlandırmıştı. Önce referandumda reddedilen anlaşmaya 24 Kasım’da nihai şekli verilip bu kez referandumsuz parlamentoya sunulmuştu. Ülke tarihinin en yoğun katliamlarının olduğu dönemlerde rol alan isimlerden Devlet eski Başkanı Alvaro Uribe ve ekibi ise süreci sabote etmeye çalışıyor. Referandumda az farkla “hayır” çıkmasında Uribe ve hempalarının rolü büyüktü. Referandumda hayır çıkınca anlaşmanın onlarca maddesi değiştirilerek anlaşma yeniden imzalanmıştı. Yenilenen anlaşma 30 Kasım’da parlamentoda kabul edilmişti.

BOGOTA

EN SON EKLENENLER