Komutanlar ve bakanlar Şırnak’ta

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Genelkurmay komuta kademesi ve bakanlar, helikopterin düşmesi sonucu 1’i tümgeneral 13 askerin yaşamını yitirdiği Şırnak’a giderek incelemelerde bulundu. Helikopterdeki komutanların, Kato Dağı’ndaki operasyonu yürüten komuta kademesi olduğu açıklandı.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ile beraberindeki kuvvet komutanları, helikopterin düşmesi sonucu 13 askerin yaşamını yitirdiği olayla ilgili incelemelerde bulunmak üzere Şırnak’a gitti.

Orgeneral Akar, Şırnak’taki temaslarında Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ile de bir araya geldi. Genelkurmay Başkanı Akar, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal ile birlikte gece saatlerinde Şırnak’ta yetkililerle görüşmelerde de bulundu.

Akar, yanındaki kuvvet komutanları ve bakanların askerler için yapılacak cenaze törenine katılmaları bekleniyor.

KATO’DAKİ OPERASYONU YÜRÜTEN KOMUTANLAR

Genelkurmay, 23’üncü Tümen Komutanlığı’na ait helikopterin Şırnak’ın Şenoba bölgesinde yüksek gerilim hattına takılarak düştüğü açıklanmıştı. Düşen helikopterde bulunan Tümgeneral Aydoğan Aydın, Albay Oğuzhan Küçükdemirkol, Albay Gökhan Peker, Yarbay Songül Yakut, Binbaşı Koray Onay, Yüzbaşı İlker Acar, Yüzbaşı Nuri Şener, Başçavuş Mehmet Erdoğan, Uzman Çavuş Zeki Koç, Pilot Yüzbaşı Serhat Sığınak, Pilot Üsteğmen Abdülmuttalip Kesikbaş, Başçavuş Fevzi Kıral, Piyade Uzman Çavuş Hakan İncekal yaşamını yitirdi. Helikopterdeki komutanların, Kato Dağı’ndaki operasyonu yürüten ekip olduğu açıklandı.

HELİKOPTERDEKİ MÜHİMMAT DA İNFİLAK ETTİ

Öte yandan helikopterin yüksek gerilim hatlarına takıldıktan sonra 300 metre yükseklikten yere çakıldığı, çıkan yangında içerisinde bulunan mühimmatın da patladığı ifade edildi. Tümgeneral Aydın ve beraberindekilerin üs bölgelerini denetlemeye gittikleri, akşam Şenoba’da birliğe dönüşe geçtikleri sırada helikoptdusı düştüğü belirtildi.

FETÖ’DEN GÖZALTINA ALINMIŞ SONRA TERFİ ETMİŞTİ

Tümgeneral Aydoğan Aydın, tuğgeneralken 15 Temmuz 2016’da darbe teşebbüsü sırasında Hakkari’de görevliyken, isminin darbecilerin hazırladığı listede yer alması nedeniyle görevden alınmış, soruşturmanın ardından bir üst rütbeye tümgenaralliğe terfi etmiş ve 23. Jandarma Tümen Komutanlığı’na atanmıştı.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR