KONGRA-GEL: İmralı’ya karşı sessizlik kabul edilemez

PKK Lideri Abdullah Öcalan’dan haber alınamama halinin infiale yol açtığını belirten KONGRA-GEL, ‘Hukuksuzluğa artık son verilmeli’ diyerek, uluslararası kurumları göreve, Kürt halkı ve dostlarını ise tecride karşı mücadeleye çağırdı

Ağır tecrit koşullarında tutulduğu İmralı F Tipi Cezaevi’nde 28 aydır haber alınamayan PKK Lideri Abdullah Öcalan’a tehdit mektuplarının verilmesine dair açıklamalar, kamuoyunda endişeleri arttırdı.

KONGRA-GEL Eşbaşkanlık Divanı, PKK Lideri Öcalan’ın sağlık ve güvenlik koşullarına dair kamuoyuna açıklama yapılması gerektiğini belirtti.

Fırat Haber Ajansı’nda (ANF) yer alan KONGRA-GEL açıklamasında, İmralı’da hukuksuzluğa karşı sessizliğin kabul edilemez olduğunu vurguladı. İmralı tecrit sisteminin dünyada eşi benzerinin olmadığı belirtilen açıklamada, “Sayın Öcalan tek kişilik hücrede 24 yılını tamamladı, şimdi 25. yılın içindedir. 28 aydan beri kendisinden hiçbir bilgi alınamıyor. Ailesi ve avukatları ile görüşemiyor. Volta attı, sağa- sola baktı, kitap okudu gibi gerekçelerle sürekli 6 aylık disiplin cezaları ile görüş yasağı veriliyor. Keyfi ve kasıtlı disiplin cezaları, ailesi ve avukatları ile görüştürülmemesi, İmralı Adası’nın uluslararası tüm yasaların dışında tutulması, bu hukuksuz uygulamalar karşısında ilgili uluslararası kurumların sessizliği, dünyada eşi-benzeri görülmemiş bir durumdur” denildi.

‘Sessizlik kabul edilemez’

İmralı tecrit sisteminin Türkiye’nin Kürtlere dönük imha ve inkar politikaları kapsamında olduğu vurgulanan açıklamada, İmralı Adası’nın uluslararası yasaların dışında tutulmasından, ‘Türk devletinin Kürt soykırım politikasına destek veren ABD ve AB ile onların denetimindeki uluslararası kurumların doğrudan sorumlu’ olduğu vurgulandı.

Tehdit haberlerinin kamuoyunun gündeminde olduğu ve halkta ‘infial yarattığı’ ifade edilen açıklamada, “Halkımız için varlık meselesi olan bu konuda ilgili uluslararası kurumların sessizliği asla kabul edilemez” diye belirtildi.

‘Rehavet içinde olmayacağız’

Birleşmiş Milletler (BM), Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi ile bağlı Avrupa İşkencenin Önlenmesi Komitesi (CPT) ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) başta olmak üzere uluslararası kurumları göreve çağıran KONGRA-GEL, ‘harekete geçme, hukuksuzluğa son verilme’ ve ‘kamuoyuna net bilgi verilmesi’ çağrısında bulundu.

Kürt halkına ve dostlarına çağrı yapılan açıklamada, şu çağrı yapıldı: “Bu konuda yaşanan uluslararası sessizliği ancak mücadele ile kırabiliriz. Bunu sağlayacak gücümüz var. Asla bir rehavet içinde olmayacağız. Tüm halkımızı ve dostlarımızı bulundukları her yerde, zengin eylem ve etkinliklerle Rêber Apo etrafında kenetlenmeye çağırıyoruz.”

Kaynak: ANF

#KONGRAGEL #İmralıya #karşı #sessizlik #kabul #edilemez

EN SON EKLENENLER