Koronavirüs yoksul Ekvador’da kaosa yol açtı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

17,5 milyon nüfuslu Ekvador, Brezilya’dan sonra Latin Amerika’nın Covid-19 pandemisinden en fazla etkilenen ülkesi oldu.

Resmi verilere göre 7 bin 500 vaka tespit edildi, 333 kişi hayatını kaybetti. Yetkililer acil sağlık durumu ilan etti ve sınırları kapattı.

Ancak gerçekler çok daha korkunç bir tablo ortaya koyuyor. 2,7 milyon nüfuslu liman kenti Guayaquil’de özel kuvvetler üç haftadan beridir ceset topluyor. Özel birlik komutanı Jorge Wated, evlerde topladıkları cenazelerin 700’ü geçtiğini belirtti.

Asker ve polisten oluşan bu gücün toplamda 771 cenaze topladığı bilgisi verildi. Morgların dolu olduğu hastanelerde de ek olarak en az 631 cenaze var. Wated, Twitter üzerinde bu bilançoyu açıklarken, 1400 dolayındaki bu ölümlerin neden kaynaklandığına açıklık getirmedi.

Resmi verilere göre vakaların yüzde 72’si Guayaquil’in yer aldığı Guayas eyaletinde yoğunlaşıyor. Sadece eyalet başkenti Guayaquil’de 4 bin dolayında Covid-19 hastası olduğu belirtiliyor.

Bazı cenazeler, siyah plastik poşetlere sarılı olarak sokaklarda bulundu. Sosyal ağlarda yayınlanan videolarda, terk edilmiş cenazeler ve ölülerini defnetmek isteyen ailelerin yardım çağrıları yer aldı.

Hükümet, başta mali sorunlar olmak üzere farklı nedenlerle cenazelerini defnedemeyen ailelerin bu yükünü üstlendi. Jorge Wated, Pazar günü yaptığı açıklamada kimlikleri tespit edilen 600 kişinin defnedildiğini bildirdi. Defin işlemleri de aile bireylerinden kimse hazır olmadan yapılıyor. Ölenlerin isimleri, hükümet tarafından kurulan elektronik bir portalda bulunuyor.

Wated’a göre bundan iki hafta önce sağlık uzmanlarının Covid-19’dan ölümlerin sadece Guayas eyaletinde gelecek aylarda 2 bin 500 ile 3 bin 500 arasında olacağı yönündeki uyarısını aktardı.

Guayaquil’de resmi verilere göre yoksulluk oranı yüzde 11,2’ye ulaştı. İşsizlik ise aktif nüfusun yüzde 20’sini vuruyor.

Ekvador, iki petrol boru hattının durması nedeniyle petrol ihracatlarından da yoksun durumda. Bu boru hatlarında tamiratın bir ay alacağı belirtiliyor.

Aynı zamanda IMF’nin borçlandırdığı bu ülke, geçen hafta 41,8 milyar dolar olan kamu borcu üzerinden ödemek zorunda bırakıldığı 811 milyon dolarlık faizin ertelenmesini talep etti.

Ekvador, Ekim 2019’da yakıt fiyatlarının ikiye katlanması nedeniyle ağır bir sosyal kriz yaşanmış, 8 kişi hayatını kaybetmiş, hükümet fiyat artışını iptal etmek zorunda kalmıştı.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR