Köyüne projesiyle döndü

Post date:

Author:

Category:

Sidar Yıldız, 27 yaşında… Maraş Elbistanlı. Alxas Aşireti’nden…  İzmir Ege üniversitesi Beden Eğitimi bölümünden mezun olan Sidar Yıldız, mantar yetiştiriciliği projesi geliştirerek, Elbistan’ın Toprakhisar köyüne yerleşti.

Hibe destek projesiyle işe başlayan Sidar Yıldız projeye başlama serüvenini PİRHA’ya şu sözlerle anlattı:

“Toprakhisar köyünde bir istirilde mantar yetiştiriciliği projesi geliştirerek bu tesisi kurdum. Tesisi genç çiftçiye hibe destek projesi kapsamında kurdum. Öncelikle desteğe başvurdum ve kazandım.”

“TESİSİN HER ŞEYİNİ ELLERİMLE YAPTIM”

“Bu tesisi tek tek her şeyini ellerimle ve köydeki arkadaşlarımın desteğiyle kurdum” diyen Yıldız, “Klimalarını, soğuma sistemini aldım, raf sistemini ayarladım. Daha sonra İlçe tarımdan incelemeye geldiler, inceleme sonrası tesisimi beğendiler ve hak kazandığımı, desteğin gereklerini yerine getirdiklerimi gördüklerinde de bana gerekli desteği taktim ettiler” dedi.

“MANTAR YEMEKTEN KORKMAYIN”

Yaklaşık iki buçuk üç  aydır bu tesisten ürün aldığını söyleyen Yıldız, “Aldığım ürünleri piyasada yakınlarım elden alıp tüketiyorlar hemen. Bu çevremizde bildiğimiz kayın mantarı olarak geçiyor. Bu bölgede çok sevilen bir mantar, protein değeri çok yüksek ve talep gören bir mantardır” dedi.

Sidar Yıldız’ın tüketicilere bir mesajı da var: “Mantar yemekten korkmayın…”

Semra ACAR- Kemal DEMİR

 

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR