Kriz vurdu zabıta bela oldu

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Ekonomik krizden dolayı dükkanını kapatmak zorunda kalan Vanlı esnaf Süleyman Duman, ilçe ilçe, köy köy gezerek, kendi ürettiği takıları satıyor. Zabıtayla başı dertte olan Duman, “Bizden ne istiyorlar?” diyerek yakınıyor.

Van merkezde bulunan Büyük Halk Pazarı esnaflarından Süleyman Duman (37), yaşayan ekonomik krizden dolayı dükkanını kapatmak zorunda kalan pazarın 40 esnafından biri. Pazarda 18 yıl boyunca gümüşçülük yapan ve 4 ay önce dükkanını kapatmak zorunda kalan Duman, şimdi arabayla ilçe ilçe, köy köy gezerek, yaklaşık 37 farklı taştan ürettiği kolye, bileklik, küpe ve yüzük gibi takıları satarak geçinmeye çalışıyor.

TAŞLAR HİNDİSTANDAN GELİYOR

Dükkanını kapatmadan önce yaptığı işi öğrencilere de öğretmeye çalıştığını belirten Duman, “Onlara da öğretiyordum. İşlerim bitince öğretecek kimse kalmadı. Günlük bir kazancımız yok. Böyle giderse bir kuru ekmeğe muhtaç kalacağız. Taşlar Hindistan’dan geliyor. Çoktan oldu gelmiyor. Biliyorsunuz savaş var. İhracat ithalat yok” diyor.

ZABITALARLA BAŞI DERTTE

Kayyumun atandığı Büyükşehir Belediyesi’nin zabıtaları ile başının dertte olduğunu dile getiren Duman, “Durumlarımız kötüydü bir de böyle olunca çok zorlanıyoruz. Bizden ne istiyorlar?” diyerek yakınıyor.

‘NEREYE GİDELİM?’

Yaklaşık 1 ay önce zabıtaların “Aracın bu iş için uygun değil” diyerek, kornet tarzı arabasına ceza kestiğini paylaşan Duman, “Sürekli durduruyorlar. Zabıtalar beni gördüklerinde ters bakıyorlar. Geçtiğimiz günlerde bana 92 TL ceza kestiler. Nedeni ise aracım uygun değilmiş. Böyle bir gerekçe olmaz. Böyle araçlarla binlerce insan ekmek kazanıyor. Ülkede ekonomi bırakmadılar şimdi ise seyyar gezdiğimiz için para cezası kesiyorlar. Bizden ne istiyorlar? Ben dükkanımı kapatarak böyle bir işe girdim. Şimdi ise arabama ceza kesiyorlar. Nereye gidelim?” diye sordu.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR