Kürt Konferansı’nda gündem Rojava

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Rusya’nın başkenti Moskova’da, Uluslararası Kürt Sosyal Kurumlar Birliği ve Rusya Kürtleri Ulusal ve Kültürel Federal Otonomisi’nin ortak düzenlediği Kürt Konferansı, bugün başlıyor. Ana gündemi Rojava olacak olan bu yılki konferansa Kuzey Kürdistan’dan HDP Riha (Urfa) milletvekilleri Osman Baydemir ile Dilek Öcalan, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın avukatlarından Ebru Günay, Rojava’dan PYD Eşbaşkanı Asya Ebdulah, Kobanê Kantonu Yürütme Meclisi Başkanı Enver Muslîm, Güney Kürdistan’dan YNK milletvekili Ezzat Sabir İsmail, Goran Milletvekili Şerko Hama Amin, İslami Birlik Partisi’nden (Yekgurtu İslami) Xelil İbrahim Muhammed, Doğu Kürdistan’dan PJAK Temsilcisi Ehwen Çiyako ve Moskova’dan da siyasetçiler, akademisyenler, düşünce kuruluşlarının temsilcileri ile çok sayıda aydın katılıyor.

Konferansın içeriğine ilişkin konuşan Rusya Kürtleri Ulusal ve Kültürel Federal Otonomisi Eşbaşkanı Ferhat Patiyev, şunları söyledi: “Bu Moskova’da yaptığımız 6’ncı Konferans oluyor. Bu konferansımızın temel gündemi ve başlığı ‘Ortadoğu’da Üçüncü Paylaşım Savaşı.’ Konferansımızın temel amacı Ortadoğu sorunlarını tartışmak ve Suriye’deki gelişmeler, Güney Kürdistan’daki kriz ve Kuzey Kürdistan’da meydana gelen olaylarla bağlantılı olarak Kürdistan’ın dört parçasındaki gelişmeleri etraflıca değerlendirmektir. Konferansımızın bir diğer amacı da Kürt güçlerinin uluslararası arenada Kürt sorununa ilişkin ortak bir düşünce etrafında toplanmaları ve Kürt sorunun gündeme taşımalarıdır.”

ENKS katılmıyor

Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) Başkanı İbrahim Biro, Moskova’daki konferansa katılmayacaklarını söyledi. Anadolu Ajansı’na konuşan Biro, “toplantı hakkında kendilerine bilgi verilmediği için katılmayacaklarını” söyledi. ENKS, Suriye’deki silahlı grupların çatısı altında Astana ve Cenevre’deki görüşmelere katılmıştı.

MOSKOVA / ANF

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR