‘Kürtler yeni sürece birlikle etki edebilir’

Kürt Ulusal Birliği ve Kürt Ulusal Kongresi için KCK tarafından yapılan çağrılara dört parça Kürdistan’dan destek açıklamaları gelmeye devam ediyor. Partiya Demokrat a Kurdistan-Suriye/Kürdistan Demokrat Partisi-Suriye (PDK-S/KDP-S) Yönetim Kurulu Üyesi Ali Al Muslem, ulusal birliğin Kürt halkı için olmazsa olmaz olduğunu belirterek, “Kürt halkı kendi kararını alsın. Zor bir süreçtir. Ancak bu zorluklara rağmen ulusal birliğin sağlanması gerekiyor” dedi.

Lozan geride kaldı

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzanî’nin Kürtlerin ulusal birliğinin sağlanması yolunda belirleyici bir rol oynayabileceğini ifade eden Muslem, “Kürt Ulusal Kongresi”nin toplanmasının imkansız olmadığını söyledi. Lozan ve Skyes-Picot anlaşmalarının geride kaldığını kaydeden Muslem, “Ortadoğu yeni bir sürece ve değişime girmiş bulunmaktadır. Kürtlerin bu süreçte belli bir etkisi var. Kürtlerin bu etkisi ve mücadelesi Kürtleri dünya nezdinde belli bir yere taşıyacaktır. Sonuç olarak Kürtler birlik ve güç olduktan sonra, kendi içindeki çelişki ve farklılıkları tartıştıktan sonra giderebilir” dedi.

‘Birlikte hareket etmeliyiz’

1990’lı yıllarda faaliyet yürüten Komal Yayınevi’nin Adana Temsilcisi Hüseyin Avcı ise, Kürt halkının ulusal birliğe ihtiyacı olduğunu söyledi. Kürt coğrafyasının 4 parçaya ayrılmasının sömürgeciliği arttırdığına değinen Avcı, “Mademki bölünmemiz bizi sömürgeleştirdi o zaman birleşmeliyiz ve kendi ülkemizin bağımsızlığını ilan etmeliyiz. Kürt halkının kurtuluşu ulusal birlikten geçer” dedi. MERSİN

EN SON EKLENENLER