Leyla Halid’den Gülmen, Özakça ve Gün’e: Biz kazanacağız

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Nuriye Gülmen, Semih Özakça ve Kemal Gün’ün açlık grevi eylemlerine bir destek de Filistin’den geldi. Filistin’de açlık grevinde olan Leyla Halid, Yüksel Caddesi’ndeki kitleye telefon aracılığıyla bağlanarak “Eninde sonunda biz kazanacağız” mesajını paylaştı.

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça açlık grevlerinin 69’uncu gününü, İsrail cezaevlerinde 30 gündür açlık grevinde bulunan Filistinli tutuklulara adadı.

Filistin’deki tutsaklarla dayanışmak için de Yüksel Caddesi İnsan Hakları anıtı önünde basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamada Gülmen ve Özakça da bulundu. Gülmen, Özakça ve Dersim’de 81 gündür açlık grevinde olan Kemal Gün’ün fotoğraflarının taşındığı açıklamada Türkçe ve Arapça sloganlar atıldı. Filistin bayrağı motiflerinin yer aldığı puşileri takan yüzlerce yurttaş, alanda Filistin bayrağı açtı. Sokak tiyatrocuları Gülmen ve Özakça’ya destek olmak için alanda pandomim gösterisi yaptı. Açıklamada HDP’li vekiller Garo Paylan, Hüda Kaya, Saadet Becerikli, Dilek Öcalan, CHP’li vekil Hilmi Yarayıcı, SYKP Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları ile Filistinli gazeteci-yazar Hasan Tahravi de yer aldı.

‘FİLİSTİN’DEN NURİYE’LERE DAYANIŞMA’

İlk olarak konuşan HDP PM üyesi Bereket Kar, Gülmen, Özakça ve Gün’ün yanında olduklarını söyleyerek, “Kalben ve fikren onların yanında olduğumuzu ve haklarını alarak kazanacaklarına inanıyorum” dedi. Filistin’de bin 700 tutuklunun başlatmış olduğu açlık grevine değinen Kar “Biz buradan iki arkadaşımızın ve aramızda olmayan Kemal Gün ile güçlü bir dayanışma ilan ediyoruz’ ifadelerini kullandı.

‘GÜLMEN, ÖZAKÇA VE GÜN’ÜN DİRENİŞİ EVRENSELDİR’

Konuşmasını Arapça yapan gazeteci-yazar Hasan Tahravi ise, Gülmen, Özakça ve Gün’ün direnişlerinin evrensel olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi: “Bu gün buradaki direniş ile Filistin’de devam eden direniş halklar arasında tarihi bir dayanışmadır. Bu mücadelemizi başarıya ulaştırana kadar sürdüreceğiz. Yeniden hepinizi selamlarken zaferin yakın olduğunu müjdeliyorum” diye konuştu.

LEYLA HALİD: ENİNDE SONUNDA BİZ KAZANACAĞIZ

Daha sonra Filistin’den telefonla bağlanarak mesajlarını ileten Filistin’deki açlık grevlerini sahiplenmek için açlık grevine giren yakın Filistin tarihinin sembol isimlerinden Leyla Halid ise, “Filistin’in dört bir yanından binlerce selam iletiyorum. Bu direnişiniz meşru bir hak mücadelesidir” dedi.

Bu direnişin aynı zamanda dünya halklarına bir mesaj olduğunu ileten Halid’in mesajı şöyle:

“Özel olarak Nuriye ve Semih hocalara en kalbi selamlarımı iletirken bu direnişlerinin sadece kendilerini temsil etmediğini; bizim İsrail zindanlarında bin 800 esirin sesi de olduğunuzu da biz buradan duyuyoruz. Eninde sonunda biz kazanacağız. Direnişle haklarımızı kazanacağız. Siz Türkiye’de biz Filistin’de başkaları başka yerden güçlerimizi birleştirip bu dayanışmayı daha da yükseltmemiz gerekiyor. Ben yeniden Filistin halkı ve esirleri adına Nuriye, Semih ve Kemal Gün’e binlerce selam iletiyorum. Zafer yakındır diyorum.”

’15 YILLIK İKTİDAR ZİHNİYETİ EMEĞİ ÇÜRÜTTÜ”

Son olarak konuşan HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya ise, “bedel ödeyen ve zulme karşı boyun eğmeyen tüm dostlarımızı, sevgiyle selamlıyoruz” dedi. Kaya, şunları ifade etti: “Emek için mücadelede işte böyle bir şey. 15 yıllık iktidar zihniyetinin içinde emeği çürüttüler. İnsanları açlıkla terbiye etmeye çalışıyorlar. Bu insanlık dışı uygulamaya biat etmiyoruz diyen herkesi, hapse attılar. Güzel olan erdemli olan ne varsa yerle yeksan etmeye tüketmeye çalışıyorlar.”

Konuşmaların ardından Gülmen ve Özakça alandan ayrılırken, açlık grevinin destekçileri İnsan Hakları Anıtı önündeki eylemlerini sürdürüyor.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR