Londra’da Elbistanlı Özbek belediye başkanı seçildi

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

İngiltere’nin başkenti Londra’nın Haringey belediyesi’ne Alevi ve Kürt kimliğini gururla söyleyen ilk belediye başkanı Aligül Özbek bugün yapılan oylama ile seçildi.

 

Londra’da Alexandra Palace’te yapılan Haringey belediyesi toplantısında gelecek bir yıl boyunca görev yapacak olan belediye başkanlığı seçimine tek aday ile gidildi.

Geçtiğimiz yıllarda, Londra’da Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı semtlerden biri olan Haringey Belediyesi’nde yapılan seçim ile Elbistan’lı, Haringey Belediyesi Meclisi üyeliği görevini yürüten Aligül Özbek; Britanya’nın, Alevi ve Kürt kimliğini gururla vurgulayan ilk belediye başkanı olarak oy birliği ile seçildi.

Geçen yıl seçilen belediye başkanından görevi devralarak başkanlık cübbesini giyinerek salona giren Özbek; Belediye başkanı seçildikten hemen sonra İngilizce, Kürtçe ve Türkçe olmak üzere 3 Dil’de yaptığı konuşmasında; belediye başkanlığı görevine gelmesinde kendisini destekleyen herkese teşekkür etti.

Haringey belediyesinde geride bırakılan bir yıl boyunca görev alan herkese de teşekkür eden Aligül Özbek; Haringey belediyesi olarak yürüttükleri çalışmaların daha da güçlü olarak devam edeceğini belirtti.

İngiltere’deki kanunlara göre yerel belediye başkanlığı görevi bir yıl boyunca yürütülüyor. Yerel yönetimlerde belediye başkanlığı seçimini belediye encümen üyeleri tarafından seçilirken; Londra Büyükşehir Belediye Başkan’ı halk tarafından yapılan oylama ile 4 yıllığına göreve geliyor.

Şükrü Bolat /Londra

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR