Lüksemburg bloke ettiği İran fonlarını serbest bıraktı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Lüksemburglu ekonomi dergisi Paperjam’a göre, Yargıtay 2 Nisan günü sözkonusu dayaya ilişkin görülen duruşmada İran’ı bloke edilen 1,5 milyar eurosunu serbest bıraktı. Ancak mahkemenin, bu davaya ilişkin kararını kamuoyuna açıklamadığı belirtiliyor.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Pazar günü yaptığı açıklamada ülkesinin davayı kazandığını belirterek, bu “güzel zaferden” duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Ruhani, aylarca süren hukuki sürecin ardından “Bundan bir kaç gün önce başardık ve bu parayı kurtardık” dedi.

Lüksemburg adaleti, Mart 2017’de İran Merkez Bankası’nın kendisine ait 1,5 milyar euro üzerindeki blokajı kaldırma talebini kabul etmemişti.

Bu fonlar, Ocak 2016’ta ABD’deki 11 Eylül 2001 saldırıları mağdurlarının avukatlarının talebi üzerine bloke edilmişti. İran, bu saldırılarla hiçbir şekilde bağlarının olmadığını bir çok kez ifade etmişti.

ABD, 1980’den bu yana diplomatik ilişki kurmadığı İran’a özellikle Mayıs 2018’de nükleer anlaşmadan tek taraflı olarak çekildikten sonra maksimum baskı politikası uyguluyor.

İran mevcut durumda bu yaptırımlarla derinleşen ekonomik krizin yanısıra, Covid-19 pandemisinin yol açtığı sağlık krizi ile boğuşuyor. Ülkede resmi verilere göre 71 bin 686 vaka tespit edildi, bunlardan 4 bin 474’ü hayatını kaybetti. Ancak muhalif kaynaklara göre 263 kentte en az 25 bin kişi koronavirüsten dolayı yaşamını yitirdi.

Ekonomisi soluksuz kalan İran yönetimi, uzun yıllar sonra ilk kez Mart ayında Uluslararası Para Fonu IMF’den 4,5 milyar dolara varan acil kredi talep etti. Ancak kurum nezdinde veto hakkı bulunan Washington, Tahran’ı yurt dışında “terörizmi finanse etmekle” suçlayarak, IMF’nin kredi vermesini engellemeye devam ediyor.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR