Madrid’den ırkçı refleks

  0
  189

  Franco diktatörlüğünün halklara karşı politikasının tortularını korumaya çalışan İspanya Başbakanı Mariano Rajoy ve Anayasa Mahkemesi kol kola vererek, Katalan Meclisi’nin iradesini hiçe saymaya çalışıyor

  Katalonya Özerk Yönetimi’nin, 1 Ekim’de bağımsızlık referandumu yapılması için imzaladığı yasa, pusuda beklediğini gösteren İspanya Anayasa Mahkemesi tarafından jet hızıyla askıya alındı. Katalan parlamentosundan geçen referandum kanununun anayasaya aykırı olduğunu savunan Sağcı İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, hükümetinin Anayasa Mahkemesi’nden Katalanların geçirdiği kanunu iptal etmesini istediğini söyledi. Rajoy, “Devlet avukatlarına Katalonya’nın referandum kanununun anayasaya aykırı olduğu konusunda dava açmaları emrini verdim” dedi. Mahkeme meir telakki etti ve Katalonya Parlamentosu’nun 6 Eylül çarşamba kabul ettiği Bağımsızlık Referandum Yasası, İspanya Anayasa Mahkemesi hışmına uğradı. Mahkeme, beklenmedik hızla toplanıp nasıl incelediği anlaşılmaz şekilde Katalan yönetimin parlamentosunun kabul ettiği yasayı askıya aldı. Söz konusu yasanın anayasaya aykırı olup olmadığının araştırılması için zamana ihtiyaç olduğu belirtildi.

  CHP gibi yaptılar

  Madrid’deki siyasi partiler de, Türkiye’de Kürtler sözkonusu olunca ırkçılıkta birleşen partiler gibi (CHP ve merkez sağ partileri gibi) Katalonya hükümetinin bağımsızlık girişimlerine karşı birlik oldu. Muhalifler, referandumun engellenmesi için atılan adımlarda Başbakan Mariano Rajoy ve hükümetinin arkasında olduklarını duyurdu. İlk açıklama da sosyalist ideallerden uzak çizgi tutturan Sosyalist İşçi Parti’den (PSOE) geldi. Partinin Genel Sekreter Yardımcısı Adriana Lastra, “İspanya hükümeti, hukukun üstünlüğünü çiğnemek isteyenlere karşı verdiği mücadelede Sosyalist İşçi Partisi’nin desteğine güvenebilir” ifadelerini kullandı. Ciudadanos Partisi Lideri Albert Rivera ise, şöyle konuştu: “Demokrasi darbesini demokrasiyle durdurmaya kararlıyız. Diğer bir deyişle tüm demokratik haklarımızı kullanmaktan çekinmeyeceğiz. Demokratik devletin bir parçasıyız ve bunu korumak için tüm yollara açığız.”

  Tehdit etti

  Tehdit savuran Başbakan, Rajoy “Kendi geleceğine karar verme referandumu yapılmayacak. Hukuk devletimiz yavaş işliyor olabilir ama en zor anlarda kendini gösteren iç güçlere sahibiz. Birlikte yaşama modelimizin pamuk ipliğine bağlanmasına müsaade etmeyeceğim. Bunun için elimden gelen her şeyi kararlılıkla, ağırbaşlılıkla, sakinlikle ve onurlu bir şekilde yapacağım” dedi.Tehdit etti

  ‘Hapis yatmaya hazırız’

  İspanyada sağcı yönetimin kuyruğuna takılan partiler ve Anayasa Mahkemesi, soruşturma tehditlerine Katalan siyasiler hemen yanıt verdi. Katalan siyasilerden, “Bu uğurda hapis yatmaya hazırız” cevabı geldi.

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here