Mahallede huzur bırakmadılar

Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı Adana’nın Şakirpaşa, Denizli, Barbaros, Gülbahçe ve Dağlıoğlu mahallelerine polislerce ‘Huzur operasyonu’ adı altında sürekli baskın yapılıyor. Aileler, mahallede hiçbir huzurlarının kalmadığını dile getirdi

Adana’da Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı mahalleler olan Şakirpaşa, Denizli, Barbaros, Gülbahçe ve Dağlıoğlu’na polisler tarafından “Huzur operasyonu” adı altında hergün operasyon yapılıyor. Operasyonlarda esnafın ve mahalle sakinlerinin tehdit edildiği belirtilirken, mahalle sakinleri ise yapılan operasyonlardan hiçbir huzurlarının kalmadığını dile getirdi. En son 1 Şubat’ta Seyhan ilçesi Şakirpaşa Mahallesi’nde yapılan operasyonda Ova Caddesi üzerinde esnaflık yapan Abdullah Kenes, ailesi ve diğer esnaflar polisler tarafından darp edildi.

10_adana_2Kenes tutuklandı

Mahalleye yapılan baskında darp edilen Abdullah Kenes ve S.A. adlı genç gözaltına alındı. “Polise mukavemet” suçlamasıyla savcılığa çıkarılan iki kişi, tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. S.A.’yı adli kontrol şartıyla serbest bırakan mahkeme heyeti, Kenes’i ise “polise mukavemet” suçlamasıyla tutuklayarak cezaevine gönderdi.

‘Biz buranın kıralıyız’

Adli kontrol şartıyla serbest bırakılan S.A., mahallede yaşananları dihaber’e anlattı. Polisin sürekli olarak mahallelerinde “Huzur operasyonu” adı altında operasyon yaptığını ve 1 Şubat günü yapılan operasyonda polislerin Abdullah Kenes’i yok yere darp ettiğini söyledi. S.A., “Abdullah Kenes’ten polisler kimlik istedi. O da tam kimliği arka cebinden çıkarırken bir polis gelip onun karnına yumruk attı. Kenes’in bu duruma tepki göstermesi üzerine onlarca polis bir anda Kenes’i yere yatırıp dövmeye başladı. Baktım Kenes yerde 30 kişi onu dövüyor. Polisleri engellemeye çalışan Kenes’in ailesi ve çevredeki esnaf ile halka da saldırmaya başladılar. Bende gittim bana da saldırdılar. Halka küfürler ettiler. Bize ‘Buranın kralı biziz’ diyorlardı” dedi.

10_adanaGaz bombalı darp

Polisin kendisini ve Kenes’i gözaltına alıp zırhlı araca koyduğunu ifade eden S.A., zırhlı araç içerisinde polisin birkaç kez kendilerine biber gazı sıkıp darp ettiğini söyledi. S.A., “Araç içinde kafamıza bastılar. Bizi Şakirpaşa Karakolu’na götürdüler ve orada polisler bizi geceye kadar dövdü. Tüm polisler bizi ortaya alıp dövdüler. Kameralar önünde bunlar yapıldı. Bizlere, ‘Siz kimsiniz, bizim polisimize karışıyorsunuz’ diyerek, hem karakolda hem de emniyette darp ettiler. Polis bize, ‘O arkadaşımızın burnunu kıran gelsin sizi bırakacağız’ dedi. Daha sonra savcılığa, oradan da mahkemeye çıkarıldık. Ben adli kontrol şartı ile serbest kaldım, Kenes ise tutuklandı” diye konuştu.

Rapor aldılar

Oğlunun sebepsiz yere darp edilip tutuklandığını söyleyen Abdullah Kenes’in annesi İpek Kenes ise, onlarca polisin oğlunu darp ettiğini söyledi. Anne Kenes, darp raporu aldıklarını kaydetti.

ADANA

EN SON EKLENENLER