Mahkeme kararı beklenmeden işlerine son verildi

İmbat Madencilik A.Ş. de çalışan Fırat Kaya, Gökhan Ayaydın ve Volkan Çetin Polyak Maden A.Ş.’nin alevilerin yoğun olarak yaşadığı Büyükoba köylülerine verdiği iş sözünü tutmayan şirketi protesto eden köylülerin eylemine destek verdikleri için 3 Aralık 2016 tarihinde tutuklandı. Tutuklanan ve mahkemeleri devam eden işçilerin Polyak Maden A.Ş. ile Dev Maden İş Sendikası arasında imzalanan toplu sözleşme hükmü gereği en az 6 ay işine son verilmemesi gerekirken şirket, işçilerin işine tutuklanmalarını gerekçe göstererek son verdi.

69 GÜN DİRENDİLER

Soma katliamından sağ kurtulan işçilerin birçoğu maden ocaklarının kapatılmasının ardından İzmir Kınık’ta bulunan İmbat Madencilik A.Ş. de iş başı yaptı. Burada işe başlayan 6 işçi 25 Aralık 2015 tarihinde gerekçe gösterilmeden işten çıkarıldı. İşten çıkarılan 6 işçi o dönem kamuoyunda ses getiren ve 69 gün süren direnişlerinin ardından tekrar işe geri döndü.

ŞİRKET, ÇİN’DEN İŞÇİ GETİRDİ

İzmir Kınık’ta bulunan ve daha çok Alevi kökenli yurttaşlardan oluşan Büyükoba köyünde kurulan ve kurulmadan önce köylüleri işe almak vaadiyle köylülerin arazilerini alan Polyak Maden A.Ş. köylülere verdiği sözü tutmayarak ‘ucuz işçi’ olduğu için Çin’den 500’e yakın işçi getirdi.

DESTEK VERDİKLERİ İÇİN TUTUKLANDILAR

Şirketin köylüleri kandırmasının ardından işe alınmak için direnen köylülere destek veren aynı 6 işçi, köylülere destek verdikleri ve Maden İşçileriyle Dayanışma Derneğine üye olmaları gerekçesiyle 25 Kasım 2016 tarihinde gözaltına alınan Fırat Kaya, Gökhan Ayaydın ve Volkan Çetin 3 Aralık 2016 tarihinde tutuklanırken aynı suçlamalarla gözaltına alınan diğer işçiler ise serbest bırakıldı.

“EN BAŞINDAN BERİ HUKUKSUZ”

Yaşanan sürecin en başından bu yana hukuksuzluklar toplamı olduğunun altını çizen Avukat Aycan Çiçek, Soma davasından bu yana emek alanında tüm suçların işlendiğini kaydetti. Maden Şirketlerinin Türkiye’deki hukuksuzlukları fırsata çevirdiğini söyleyen Çiçek, “İşçilerin, sendikalı oldukları için işten atılmaları kabul edilemez. Maden şirketleri fırsatçılık yapıyor ancak bunun karşısında susmayacağız. Emekçilerin yanındayız. Mutlaka ama mutlaka kazanacağız” diye görüş bildirdi.

EN SON EKLENENLER