Mainz’da Terolar için toplantı

Maraş’ın Terrolar köyüne yapılan AFAD kampı dolayısıyla Almanya’nın Mainz kentindeki, Pazarcık Kültür Merkezi’nde bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Maraş’ın Terrolar köyüne yapılan AFAD kampı dolayısıyla Almanya’nın Mainz kentindeki, Pazarcık Kültür Merkezi’nde bilgilendirme toplantısı yapıldı. Toplantıya konuşmacı olarak Av. Mehmet Çarman, Maraş Girişimi eşbaşkanı Mehmet Üstek ve Pazarcık Kültür Merkezi eşbalkanı Aziz Uzpak katıldı. Yandaş medyanın bölge halkını ırkçı ve mültecileri istemeyenler şeklinde yansıttığını söyleyen Av. Çarman, “Buraya gelecek olanlar Ezidiler, Süryaniler ve Kürtler değil; buraya geririlecekler selefilerdir. Bizim tepkimiz bunadır” dedi. Üstek ise 7 Mayıs günü Terrolarda yaplacak merkezi yürüyüşe katılım çağrısı yaptı.

Mainz Pazarcık derneğinde yapılan toplantının açılış konuşmasını derneğin eşbaşkanı Aziz Uzpak yaptı. Uzpak “HDP milletvekillerine mecliste bir grup güruh tarafından yapılan linç girişimini kınıyorum. Bunun hesabını halk mutlaka soracaktır” dedi. Daha sonra söz alan Av. Mehmet Çarman, Urumoğlu ve Terolar köylerinden oluşan resmiyet de Sivricehöyük olarak geçen mevkinde bulunan 374 dönümlük alana yapılan AFAD kampına 25040 kişinin yerleştirileceğini söyledi.

TEROLARLA YETİNMEYECEKLER

Yandaş medyanın bölge halkını ırkçı ve mültecileri istemeyenler şeklinde yansıttığını söyleyen Av. Çarman, “Buraya gelecek olanlar Ezidiler, Süryaniler ve Kürtler değil; buraya getirilecekler selefilerdir. Bizim tepkimiz bunadır” dedi. Terolar’ın çok güzel bir doğal yapıya sahip olduğunu belirten Av. Mehmet Çarman, baştan beri oyalamaya yönelik taktiklerle kampın yapımının bitirilmeye çalışıldığını, söylenen 16 yer arasında Terolar’ın olmadığını ve Teroların nokta olarak seçildiğini vurguladı. Kamp yapılan yer ile ilgili bir yıl önce iyi vasıflı arazi olarak raporlandığını ve 4 yıl boyunca rehabilitasyon çalışması yapıldığını, ama şimdi ise kötü arazi olarak kendi yanlaşlarınca rapor verildiğini söyleyen Av. Çarman, “Bir yılda ne oldu da iyi olan arazi bir anda kötü oldu?” diye sordu.

Planın burayla sınırlı kalmayacağını düşündüklerini belirten Çarman, bölgede başka kamplarında planlandığını düşündüklerini belirtti. Terolar’ın bir başlangıç olduğu söyleyen Av. Çarman, “Köylülerinizle bir araya gelin. Konuşun. Bölgede hazine yerlerini parsalleyerek satın alın” önerisinde bulundu.

7 MAYIS’TA TEROLAR’DA MERKEZİ YÜRÜYÜŞ YAPILACAK

Maraş Girişimi eşbaşkanı Mehmet Üstek de, bölgenin planlı olarak seçildiğini, sadece Terolar ile sınırlı olmadığını, Malatya, Sivas, Erzincan’dan da kamp yapılmasını planlandığını söyleyerek, Kürt Kızılbaşların yaşadığı yerlerin demografik yapısının değitirilmesine yönelik bir olan olduğunu söyledi.

Bölgede yakın dönemde 1978 Maraş katliamı ile başlayan, daha sonra Çimento fabrikaları, çöp deposu, termik sanrallerinin yapılmasının da tesadüfü olmadığını söyleyen Üstek, bir bütün olarak bölgenin demografik yapısının değiştirilmesine yönelik planlanan bir politika olduğunu belirtti.

Elbistan Afşin termik santralinden dolayı bölgede kanser vakalarının yüzde 60’ı üzerinde olduğunu dile getiren Üstek, mahkeme tarafından tespit edilmesine rağmen halkı buna karışı direniş göstermemesi sonucu termik santralin ikinci ünitesinin yapıldığını ve üçüncüsününde planlandığını sözlerine ekledi. Bölgenin demikrafig yapısının değiştirirlmesi ve göçertmeye yönelik bölge halkının güçlü bir direnişi ortaya koyması gerektiğini, Maraş Girişimi olarak tüm bu planların boşa çıkarılması için çalışmalarını dahada yoğunlaştıracaklarını söyledi.

Terolar’da 7 Mayıs günü büyük bir yüyürüş ve miting hazırlığı içinde oldukları bilgisini veren Üstek, herkesin yapılacak yürüyüşe katılmasını ve Avrupa’da yaşayan Maraşlıların da akrabalarını ve tanıdıklarını arayarak yürüyüşe katmaları çağrısında bulundu.
Maraş Girişimi mainz mehmet üstek afad kampı Maraş Girişimi mainz mehmet üstek afad kampı

EN SON EKLENENLER