Yüzleşme Maraş halkının özgürleşmesini sağlayacaktır

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

‘Beni Sen Öldür / Maraş 78’ ve ‘Maraş Kıyımı / Tarihsel Arka Planı ve Anatomisi’ gibi kitaplarla adından söz ettiren Aziz Tunç bugünlerde Avrupa’da hayata geçirdikleri Maraş Girişimi platformuyla Avrupa’da bulunan Maraşlıları bir arada tutuyor.

Aziz Tunç uzun zamandır Avrupa’da, bir davet üzerine gitmiş pasaportunun iptal edilmesi ve Türkiye’deki evinin basılmasının ardından da Avrupa’da kalmayı sürdürmüştü. HDP’den de milletvekili adayı olan Tunç Terolar sürecini yakından takip etmiş Maraş’ın sesini duyurmak için mücadelesini sürdürmüştü.

Terolarda yapılan kampın mutlaka sökülmesi gerektiğini savunan ve halkın mücadelesiyle o kampın orada söküleceğine inanıyoruz diyen Aziz Tunç, www.yenimaras.com’dan Gülşen İşeri’ye verdiği röportajda neden Avrupa’da olduğunu anlattı. Tunç, “Avrupa’da yaşıyorum ama doğrusu benim Avrupa’da yaşamam garip bir tesadüfün sonucudur, bir tercih değildir. Ben 30 Haziran 2016 da Maraş Girişiminin bir gecesinde konuşma yapmak amacıyla davetli olarak geldim. 21 Temmuz da dönmek üzere biletimi de alınmıştı. Geceden sonra arkadaşların yaptığı diğer planlamalara katılırken 15 Temmuz darbesi yaşandı. Darbeden dolayı burada kalmak aklımdan geçmedi, dönmeye göre programlarım devam ediyordu. OHAL uygulaması, hemen akabinde pasaportumun iptal edilmesi ve bilinen baskılar dönüşümü ertelememe yol açtı. Altı ay burada vizemi uzatarak ve dönebilirim umuduyla bekledim. Evimin basılması ve devam eden baskılar dönmemin doğru olmayacağı sonucunu ortaya çıkarttı ve zorunlu olarak burada kaldım. Türkiye’de olsaydım buraya gelmek aklımdan geçmezdi, her arkadaşımın yaşadıklarını yaşardım.” Dedi.

Maraşlı olmasından dolayı da Maraşlı Avrupalılar Maraş Girişimini oluşturan Aziz Tunç öncelikle katliamlara vurgu yaparak, “Maraşlıların bir kısmının da içinde olduğu bu katliamları siyasal iktidarlar yapmıştır. Siyasal iktidarların ve onların maşalığını yapan bir avuç katilin günahını Maraş’ın çekmesi gerekmiyor. Maraş girişimi tam da ve asıl olarak bu sorunu çözmek amacıyla işlevli olacaktır. Maraş katliamıyla yapılacak adil ve gerçekçi bir yüzleşme Maraş’ın da Maraş halklarının da özgürleşmesini sağlayacaktır.” Diyor.
Terolardaki kampla ilgili de konuşan Aziz Tunç,

Terolarda yapılan kampın, başından beri bir başka biçimde yapılmak istenen katliam olduğuna da vurgu yaptı, Tunç; “ Orada bir kamp yapılmıyor, orada etnik arındırma amacıyla bir operasyon yapılıyor. Çok az sayıda kalmış olan Kür’tür Alevilerin ve Kürtlerin bu toprakları terke etmesi amacıyla bir beyaz katliam yapılmaktadır, Terolarda yapılan kampla. Bu gerçeği en başından beri anlattık. Ve kamuoyunun bu gerçeğe uygun olarak Terolarda yapılan kampı tanımasını sağlamaya çalıştık. Çalışmaların sonucunda Terolarda yapılan kampın masum bir mülteci yerleştirme olmadığı genel olarak kabul gördü ve kampın yapılmasına karşı hem yurt dışında hem ülkenin hemen her tarafında ciddi bir duyarlılık yaratıldı. Ancak bilindiği gibi 15 Temmuz süreci her tarafta olduğu gibi maral tana da etkisini gösterdi ve kampın yapılması önlenemedi. Şimdi Terolarda kamp yapılmış İŞİD’in beslendiği sosyal kesim olan unsurlar kampa yerleştirilmiştir. Erdoğan bu unsurlar aracılığıyla bölgede hem etnik ve dinsel arındırma operasyonu yapmakta hem de kendisine sosyal taban oluşturmaktadır.” Dedi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR