Meclis ibadethanesine “Alevilik” simgesinin yankıları

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Alman Parlamentosu ibadethanesinde Katolik, Proteston, Yahudilik, İslam ve çeşitli mezheplerinin yanı sıra Aleviliğin de temsil edilecek olması olumlu karşılandı. 

Sosyal Medya hesabı Facebook sayfasında bir mesaj yayınlayan Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Başkanı Hüseyin Mat, “Almanya Meclisi ibadethanesine “Alevilik” simgesinin eklenmesi, aynı zamanda demokrasiyi içselleştiren bir devletin tüm inançlara bakış acısının ve eşitlik ilkesinin bir simgesidir” dedi.

Hüseyin Mat, bu önemli adımın atılmasına öncülük eden Yeşiller Milletvekili Özcan Mutlu’ya da teşekkür etti.

YEŞİLLER Milletvekili Özcan Mutlu, Federal Meclis Başkanı Norbert Lammert’e geçen yılın başında bir mektup yazarak, Meclis İbadethanesi’nde Alevi inancına da yer verilmesini talep etti.  Almanya’da 500 ila 800 bin arasında Alevinin yaşadığına işaret eden Mutlu, ancak bu mezhebin Almanya’da yeterince tanınmadığını kaydetti. Mutlu, dini cemaatlere eşit değer verme ilkesinden hareketle, ibadethanede Aleviliğin de temsil edilmesini istedi.

Meclis Başkanı Lammert, Tevrat, İncil ve Kuran’ın yanı sıra dini simgelerin bulunduğu ibadethanenin vitrinlerde Alevilik inancının da yer almasına onay verdi. Özcan Mutlu, Lammert’in himayesinde Alevi inancına ayrılacak bölümün, yaza kadar açılacağını söyledi. Mutlu, vitrinin Alevi simgeleriyle şekillendirilmesi için Alevi temsilcilerine mektup yazarak, Meclis ibadethanesinde sergilenecek simgeler konusunda destek istedi.   (N.M)

 

Kaynak : Pirha

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR