Medvedev: ABD ticaret savaşı başlattı

  0
  156

  ABD Başkanı Trump’ın Rusya’ya yeni yaptırımlar uygulanmasını öngören yasa tasarısına onay vermesini Rusya Başbakanı Dimitriy Medvedev, “ABD, bu yaptırım hamlesiyle Rusya’ya yönelik tam kapsamlı bir ticaret savaşı başlattı” sözleriyle yorumladı.

  Rusya Başbakanı Dimitriy Medvedev, ABD Başkanı Donald Trump’ın Rusya’ya yeni yaptırımlar uygulanmasını öngören yasa tasarısına onay vermesine ilişkin açıklama yaptı.
  Medvedev, sosyal medya sitesi Facebook üzerinden yaptığı açıklamada, “Rusya’ya yönelik yeni yaptırım tasarısının ABD Başkanı tarafından imzalanmasının birkaç sonucu var. Öncelikle, yeni ABD idaresiyle ilişkilerimizi iyileştirme umudunun sonu geldi. İkincisi Rusya’ya kapsamlı ticaret savaşı ilan edildi. Üçüncüsü, Trump idaresi, icra yetkilerini en aşağılayıcı biçimde Kongre’ye devrederek güçsüzlüğünü sergiledi. Bu, ABD siyasi çevrelerindeki güç dengesini değiştiriyor” dedi.

  ‘SİYASET PRAGMATİK YAKLAŞIMA ÜSTÜN GELDİ’

  Trump’ın ABD içindeki mücadeleyi kaybettiğini belirten Medvedev, “Başkan yeni yaptırımlardan memnun değil, ama imzalamak zorunda kaldı. Yeni yaptırım konusu öncelikle Trump’ı yerine koyma yöntemi olarak ortaya çıktı. Nihai amacı Trump’ın azledilmesi olan yeni girişimler olacak. Onlara göre sistem dışı oyuncu yok edilmeli. Bununla birlikte ABD iş dünyasının çıkarları tamamen görmezden geliniyor. Siyaset, pragmatik yaklaşıma üstün geldi. Rusya karşıtı histeri, ABD’nin sadece dış değil iç politikasının önemli parçası haline geldi” ifadelerini kullandı.

  ‘UZUN TARTIŞMALAR BİZİ BEKLİYOR’

  Yaptırım rejiminin kodlandığını ve bir mucize gerçekleştirilmezse onlarca yıl devam edeceğini belirten Medvedev, şöyle devam etti: “Üstelik Jackson-Vanik Kanunu’na göre çok daha sert olacak, çünkü kapsamlı bir nitelik taşıyor ve Kongre’nin onayı olmadan Başkan’ın özel emriyle iptal edilemez. Böylelikle Rusya ve ABD arasındaki ilişkiler, Kongre üyeleri ve Başkan’ın kimliğine bağlı olmadan oldukça gergin olacak. Uluslararası kurum ve mahkemelerde uzun tartışmalar bizi bekliyor. Uluslararası gerilim giderek güçlenecek. Önemli uluslararası sorunların çözümünden vazgeçilecek.”

  ‘BİZ BAŞARACAĞIZ’

  Yaptırımların Rusya için sonuçlarını da değerlendiren Medvedev, “Öncelikle kendi gücümüze güvenerek sakin bir biçimde ekonomimizi ve sosyal alanı geliştirmeye, ithali ikame etmekle uğraşmaya, ülkemizin en önemli sorunlarını çözmeye devam edeceğiz. Son yıllarda bunu yapmayı öğrendik. Neredeyse tüm finansal pazarların kapalı olması, yabancı kredi kurumlar ile yatırımcıların üçüncü taraf ve ülkelere yaptırım geleceği korkusuyla Rusya’ya yatırım yapmaktan çekinmesi koşullarında çalışmaya alıştık. Tüm bu yaptırımlar genel olarak anlamsız olsa da işimize yaradı. Biz başaracağız” dedi. –

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here